Tadas Grabliauskas: Tūkstantis ir vienas pasirinkimas

Tower One Sowwah Square

Būgštavimai ir spėlionės apie naujas krizės bangas ar euro zonos skilimą  netyla pasaulinėje ekonomikoje, o Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) nekilnojamojo turto rinka ir toliau iš tikrųjų krenta žemyn. Kodėl, atrodo, vargo nematanti Artimųjų Rytų šalis vis dar neregi prašviesėjimų savo vidaus ūkyje?

2011 metais Abu Dabyje tęsiasi tris metų ketvirčius iš eilės trunkanti nekilnojamojo turto smukimo problema.

Nepaisant didelės naujų būstų pasiūlos viename moderniausių pasaulio miestų, vidutinis nuomos tarifas 2011 metų pirmąjį ketvirtį Abu Dabyje smuko 8%. Tai turėjo įtakos tiek butų, tiek vasarnamių kainoms. Pasak Elaine Jones, „Asteco Property Management“ generalinės direktorės, pagrindinėje saloje sumažėjo tik prastos kokybės pastatų apyvarta, kur nuomininkai naudojasi „vidaus įstatymų apribota“  žemos nuomos kainos politikos sutartimi. Tarp visų šios klasės pasiūlymų nuomos kainos gerokai smuktelėjo, ir tai yra tendencija, kuri gali vis labiau išryškėti visoje šalyje.

Ataskaitų teigimu, vasarnamių nuomos kainos per šį ketvirtį smuko 8%. Per paskutinį 2010 metų ketvirtį jos buvo nukritusios dar 5%. Šis reiškinys labiausiai atsispindėjo prastesnės kokybės vasarnamių srityje. Butų nuomos kainos taip pat nenustojo kritusios, o sklypų savininkai tapo vis lankstesni parduodami savo žemes.

Visgi pirmąjį ketvirtį ne visas NT Artimuose Rytuose krito. Aukštos kokybės vasarnamių vertė išliko stabili ir netgi kilo. Tai buvo vienintelė varomoji jėga NT rinkoje, kurią skatino šeimos, laukiančios pagausėjimo. Nuomų kainos išliko stabilios tik privilegijuotuose rajonuose, tokiuose kaip Etihad Plaza – apgyvendinta zona su mažais jungtiniais kvartalais su gerais patogumais: jūros vaizdu pro miegamojo langus, baseinu galiniame kieme bei sūkurine vonia vonios kambaryje.

Antrojo šių metų ketvirčio vidutinės nuomos ir pardavimų kainos ir toliau mažėjo dėl ribotų pardavimų sandorių visuose sektoriuose. Tokios rinkos sąlygos Dubajuje toliau neigiamai veikė visą Abu Dabio nekilnojamojo turto nuomos bei pardavimo sistemą .  Dubajus patyrė staigesnį pardavimų bei nuomos nuosmukį nei Abu Dabis, todėl ir jam teko intensyviai konkuruoti dėl NT rinkos stabilumo išlaikymo. Nepaisant visko, mažėjanti nuomos kaina sostinėje bei sparčiai auganti kokybė atkreipė priemiesčių dėmesį, tokių kaip Sharjah, Umm al Quwein ar Nahel. Dėl to buvo įsteigta daugiau paslaugų sferos patalpų.

Balandžio mėnesį buvo pradėti keli nauji projektai, visgi daugelis senųjų buvo iš  naujo peržiūrimi, o statybų pradžios atkeliamos. Dėl šių procesų pastatų likvidumas tapo nepatrauklus, o didžiuma rangovų susidūrė su grynųjų pinigų srauto problemomis.

Tuo pat metu duris rinkoje atidarė du dangoraižiai: „Tower One Sowwah Square“ ir „Guardian Tower at Danet“. Šie pastatai suteikė daugiau erdvės verslui, tačiau ženkliai sumažino biurų turto kainas (ypač vidutinės klasės) bei atėmė daugelio nuomininkų viltis iš nekilnojamojo turto uždirbti daugiau.

Gyvenamųjų būstų sfera nepatyrė jokio augimo. Vidutinė nuomos kaina už aukštos kokybės apartamentus su dviem miegamaisiais išliko stabili, tačiau senesnių bei prastesnės kokybės būstų kaina nukrito 10% – 15%, lyginti su pirmuoju ketvirčiu.

Mažmeninėje rinkoje didelių pasikeitimų neįvyko. Kelių prekybos centrų atidarymai, kurie turėjo atverti duris gegužės mėnesį, buvo atšaukti iki 2012 birželio mėnesio. Tokios informacijos paviešinimas Abu Dabyje įsikūrusių prekybos centrų neišgąsdino – jų paklausa tarp nuomininkų išliko didelė, o nuomos kainos stabilios, visgi priemiesčiuose įsikūrusios prekybos vietos kainas mažino, siekdami pritraukti daugiau nuomininkų.

Viešbučių rinkoje antrą šių metų pusmetį buvo nuspręsta atidaryti kelių viešbučių kompleksą, kuris sukurtų papildomą spaudimą mažinti nuomos kainas ir skatintų mažesnį esamų viešbučių apgyvendinimą. Balandžio mėnesį, lyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2010 metais, nuomos kainos smuko net 20%.

Trečiasis ketvirtis stabilizavo padėtį rinkoje, kilstelėdamas NT nuomos kainas 2 – 7 %, tačiau bendra rinkos nuotaika išliko negatyvi. Rangovai nesulaukė žadėto finansavimo už naujų patalpų įrengimus, o pirkėjų laukiantys pardavėjai laužė galvas kaip pritraukti naujų klientų bei turimą turtą parduoti interesantam.

2008 metais prasidėjusi nekilnojamo turto korekcija, panašu, išlaikys savo neigiamas emocijas Dubajuje bei Abu Dabyje ir ateityje, teigia Dubajaus investicinis bankas „Rasmala“. Minėto banko teigimu, žvelgiant į pirmo – trečio ketvirčio nekilnojamojo turto statybos rezultatus, tikimasi, jog Abu Dabyje bei Dubajuje kainos turėtų kristi dar 20%, norint pasiekti stabilią situaciją rinkoje.

Investicinis bankas, atkreipdamas dėmesį į paskutiniojo ketvirčio duomenis prideda: „Milžiniškas NT rinkos plėtimas Emyratuose per ateinančius 12 mėnesių sąlygos didelį spaudimą esamoms nekilnojamojo turto kainoms“. 2010 metų ataskaitose teigiama, jog JAE namų kainos per pastaruosius du metus, tikėtina, mažės 20 – 30%, tam įtakos turės gyventojų populiacijos sumažėjimas, įsiskolinimų dengimas bei gamtinių išteklių pristatymo kaštai.

Parengė Tadas Grabliauskas

One thought on “Tadas Grabliauskas: Tūkstantis ir vienas pasirinkimas

  • 2011-12-07 at 11:10 am
    Permalink

    Panašu, kad ne tik Lietuvoje šviesos nesimato.

Leave a Reply