Tadas Grabliauskas: Titanikas. Ar Europos scenarijus eina tuo pačiu keliu?

euro

Akcijų biržos atrodė apgailėtinai pastaruoju metu, tačiau auksas… auksas rodė visai kitas perspektyvas ir kito pastarąsias septynias dienas iš eilės, pasiekdamas visų laikų aukštumas ir atsiremdamas į 1‘610 JAV dolerių už unciją ribas. Kokios tolimesnės prognozės? Kilimas.

Europos krizė didėja. Pridėkime dar ir ligotą JAV biudžetą ir gausime liūdnojo riterio portretą. Krizės klausymais, Barron kompanija davė įspūdingą interviu Sean Egan‘ui, nepriklausomam Egan – Jones kredito reitingavimo agentūros vadovui. „Nepriklausomas“ reiškia, kad Egan – Jones uždirba iš kompanijų, vertinamų pagal atitinkamus kriterijus, o ne tų, kurios trokšta savo biudžetą piešti rožinėmis spalvomis. Egan – Jones kompanija labai familiari su tokiom reitingavimo firmomis, kaip S & P ir Moody‘s, kurie uždirba pinigus reitinguodami kompanijas.

Palikime kompanijas nuošalyje, pakalbėkime apie ES, kuriai Egan – Jones turi liūdnų prognozių. Štai, ką jie sako:

Pažvelgę į Graikijos situaciją, gali teigti, jog visa ši banga nusirito į Airiją, Portugaliją, Ispaniją, Belgiją ir Italiją… Kompanijos, kurios yra priklausomos nuo bankų finansavimo, per ateinančius kelis metus, gali susidurti su rimtomis problemomis. Pelningumas gali ženkliai sumažėti. Investuotojai turi tikėtis tik vieno, jei nenori patirti rimtų nuostolių: bankų susijungimų, pagrindinio turto išpardavimo ir įmonių restruktūrizavimo. Ši skolos banga yra, bene, didžiausias įvykis kreditavo istorijoje po Veimaro Respublikos žlugimo. Tačiau pamirškite pokarinius II Pasaulinio karo metus, tai kur kas rimčiau.

Tai lyg 2008 metų scenarijus, tik dabar kredito epicentre atsidūrė Europa. Ir Europos finansinis pasirengimas yra ženkliai blogesnis nei JAV tuo metu, kaip teigia S. Egan.

Pirma, Europa nėra kaip vieninga valstybė, kuri veda prie daugybės skirtingų bankų su savais vidaus įstatymais. Tai reiškia, kad reiškinys, kurio tikėjomės iš JAV, nebūtinai pasikartos identiškai ir Europoje. Antra, ES bankai turi mažiau kapitalo, lyginti su JAV. Reiškia, jie turi mažiau šansų nuostoliams, susijusiems su kreditavimu, sugerti. Ir galiausiai, ES negali spausdinti pinigų kaip pamišusi, siekdamas kuo greičiau išbristi iš šios bėdos. Euras nėra doleris, kuris, nepaisant, jo netobulumo, vis dar išlieka pagrindinė Pasaulio rezervinė valiuta.

Apačioje pateikta lentelė. Jūs jau žinote, jog šios valstybės kovoja už išlikimą, bet šie skaičiai neleidžia džiaugtis net ir menkiausia šviesa tunelio gale. Tik pažvelkit į palūkanų skilti ir mokestines pajamas. Graikija jau dabar moka didesnę dalį skolos – 50 mlrd. eurų – o iš mokesčių tegauna 46 mlrd. eurų. Panašus scenarijus ir su Portugalija bei Airija.

Greece debt

Jei palūkanų normos augs, neišvengiamai didės ir išlaidų bagažas. Be to, šių šalių ekonomikos nepasižymi puikia vidaus ir užsienio politika. Taigi mokestinės pajamos gali tik nukristi. Deficitas augti, sukeldamas tik dar didesnį skolos didėjimą.

Tadas Grabliauskas

www.investsmart.eu

Leave a Reply