Tadas Grabliauskas: Teatras Centrinio banko foje

fed

“Bernanke komentarai palaiko tvarką vertybinių popierių rinkoje”, teigia Financial Times antraštė.

To tikrai pakanka. Dow baigė sesiją, krisdama 21 punktu. Toks reiškinys vyksta jau penkta savaitė iš eilės, bet vis dar laikosi virš 12’000 ribos. Taigi nėra dėl ko panikuoti per daug.

Ką gi tokio Ben Bernanke pasakė? Tikrai nedaug. Jis tik pasakė, jog ekonomika vis dar nėra tokia stipri, kokios buvo tikėtasi. Tačiau paminėjo, kad viskas eina tik į gerą. Ir nepaminėjo QE3!

Tai kodėl rinka tokia nepatenkinta? Koks skirtumas, ką Bernanke pasakė?

Ech… tai ir juokingiausia. Vertybinių popierių kainoms nedaro daug įtakos pirkėjų ar pardavėjų norai, bulių ar meškų rinkos…bet JAV centrinis bankas.

Bernanke minėjo norįs didesnių akcijų kainų. Naudojo QE2 jų kėlimui. Jis minėjo, jog „lobizmo poveikis“ verstų žmones pasijusti geriau, išleisti daugiau.

Aišku, galima tame įžvelgti ir kitą medalio pusę. Jei tai yra taip lengva paversti žmogų turtingesniu, kodėl nedavus jam kiekvieną savaitę galimybių tam pasiekti?

Kita vertus, investuotojai žino, kaip tai viskas veikia. Jie žino, jog prieš FED‘us nepapūsi. Taigi, jei FED‘ai bando stumti akcijų kainas bet kokia kaina – Jums tai pakeliui. Perkate aktyvų ir žinote, kad FED‘ai stovi Jūsų užnugaryje.

Ekonomikos variklis vis dar neatsigauna… Aukštos kainos slegia šeimų biudžetus, kaip storas kaubojus sulysusį arklį.

Ir taip, vertybinių popierių rinka šiuo atveju neatspindi nei pačios ekonomikos, nei pačių akcijų kainų. Vietoj to, ji parodo, kaip spekuliantai mano galįs nuspėti kitą Ben Bernanke žingsį. Jie stebi FED‘us. Jei matys, jog Bernanke iš to lobsta – pirks. Jei jie dėl to abejoja – lauks. Jei matys FED‘us traukiantis iš rinkos – parduos.

Būtent dabar jie pardavinėja…nes mato QE2 „išpardavimus“…ir jokios QE3 „iniciatyvos“.

„Palaukite minutėle, Bill‘ai, ar Jūs sakote, jog FED‘ai manipuliuoja pačia rinka?“

Aha

„Ar tai nepažeidžia įstatymo?“

Aha

„Kaip FED‘ai su visu tuo išsisuks? Negi VPBK ( Vertybinių popierių ir biržos komisija) į tai neįsikiš?“

Oi, Tu kvailas antine. Nustok uždavinėjęs kvailus klausimus. Rinka yra fiksuota. VPBK tuo pasirūpino. Tai yra zombių sistemos finansavimo dalis. Doleris apsimeta valiuta, skolos – kapitalu, o valdytojai – protingesni už kapitalistus. Sek naujienas.

Mes žadėjome papasakoti daugiau, ką manome apie p. Rinką. Priminsime apie p. Rinkos gudrumą. Kartais žiaurumą. Nuolatinį mįslingumą.

Vienas dalykas, kurio p. Rinka nedarys yra: nesielgs taip, kaip žmonės tikisi iš jos. Kodėl? Todėl, kad ji jau bus taip padariusi. Kitais žodžiais tariant, jei visi galvos apie aukštesnes akcijų kainas, ji jau bus tai padarius.

Logika paprasta – p. Rinka darys tai, ko žmonės nesitiki… tai, kas sukels daug skausmo ir kančių.

Ir kokių gi?

Na, kokių pamokų investuotojai išmoko per pastaruosius 20 – 30 metų? Jie sužinojo, jog rinka kyla. Nuo 1980, vertybinių popierių rinka išaugo 12 kartų, netgi po visų „pasivažinėjimų Amerikietiškais kalneliais“ per paskutiniuosius 10 metų.

Po tokių aktyvių pasirodymų, investuotojai pasitiki rinka, ilgalaikiu investavimu. Iš tiesų, dauguma analitikų, atsižvelgdami į praeitų 10 metų parodymus, daro prielaidas, jog rinka turėtų augti ir per ateinančius 10 metų.

„Tačiau naivu būtų aklai tikėti, kad šis procesas pasikartos dvi dekadas iš eilės“, jie teigia.

Argi?

Pastebėjome, jog JAV vyriausybės skola išaugo iki 62 trln. JAV dolerių. Nėra net kalbų, kad gerieji Amerikos piliečiai dės savo galvas už tokios skolos išmokėjimą. Jie to padaryt negalėtų, net ir norėdami.

Pastarųjų 30 metų istoriją galime pavadinti skolos kaupimo istorija. Ateityje…gal per kitus 10 ar 20 metų…bus skolos panaikinimo, restruktūrizavimo, nurašymo, įsipareigojimų nevykdymo ir akreditavimo istorija.

Tadas Grabliauskas

Leave a Reply