Tadas Grabliauskas: Perversmas jau čia pat

jav

Balandžio mėnesį  išties virė gyvenimas, susijęs su pasauliniais makroekonomikos pranešimais. Pirma, “Standart & Poor“ sumažino Jungtinių Valstijų vyriausybės skolos kreditingumo reitingą iki neigiamo. Antra, Tarptautinis Valiutos Fondas savo ataskaitose paminėjo tris žodžius – „Amerikos amžius“ BAIGĖSI… kai, tuo tarpu, Kinijos ekonomika, matuojant perkamosios galios paritetą, tikėtina, jog užims Valstijų vietą per ateinančius 5 metus. Galiausiai, Jeremy Grantham parašė, ką manąs apie „Didįjį Paradigmų Pokytį“ biržos prekių kainoms, teigdamas, jog gamtos ištekliai sparčiai senka ir laikas priimti naujus, ilgalaikius sprendimus, didinant šių išteklių vertę. Nesvarbu ar Jūs perkate prekes visose trijose ekonominėse srityse (nafta, grūdai, taurieji metalai) (2011-ų balandį), yra didelis pagrindas manyti, jog tokia kaita nėra labai gera.

Remiantis naujausiomis TVF ataskaitų naujienomis, MarketWatch vyriausiasis apžvalgininkas Brett Arends aiškina, jog Kinija ir toliau tęsia savo ekonominio šuolio politiką, lyginti su JAV, susijusią su perkamosios galios paritetu(PGP):

„Pagal PGP, Kinijos ekonomika šiemet augs 11,2 trln. JAV dolerių iki 19trln. JAV dolerių 2016-tais. Tuo tarpu Valstijų ekonomika turėtų pasiekti biudžetą nuo 15,2 trln. JAV dolerių iki 18,8 trln. JAV dolerių. Tai Jungtinių Valstijų pasaulinę produkciją nusmukdys iki 17,7%, žemiausio lygio per pastaruosius metus. Kinijos augimas pasieks 18% ir toliau augs. Dar prieš 10 metų, JAV ekonomika buvo triskart didesnė už Kinijos.”

Toks sprendimas priimtas dėl geopolitinės įtakos pasaulinės dinamikos keitimosi kontekste. Jo manymu, daugelis ekonomistų per atlaidžiai žiūri į esamą situaciją ir per lėtai imasi veiksmų. Visą reiškinį jis aiškina taip:

“Buvo nustatyta, jog rinka yra veiksminga, bent jau daugeliu atvejų, kada yra nustatinėjami nauji kainos ciklai. Vietose, kur įžvelgiamas galimas žlugimas, nors buvo teisingai numatyta perspektyva ir kainų ribos, išryškėja nauja ‘paradigmos’ kaita – nesvarbu ar tai būtų alternatyvių technologijų sritis ar revoliuciniai pokyčiai geopolitiniu atžvilgiu”. Vieną tokį išgyvename mes ir dabar.

“Valstijų iždo rinka ir toliau remiasi prielaida, jog kaip ir visada – toks reiškinys išliks pinigų gamybos etalonu. Verslo mokyklos ir toliau moko studentus, jog 10% metinė palūkanų norma nuo valstybės obligacijų yra nerizikingų aktyvų zonoj. Ir taip viskas vyksta ilgiau nei dešimtmetį. Bet visa tai buvo paremta Amerikos amžiaus ideologijomis“.

Žvelgiant į esamą situaciją iš kitos pusės, „Amerikos amžiaus“ era pradėjo byrėti jau senokai. TVF greitai susivokė ir iš dalies paneigė visus paskutiniuose pranešimuose savo ataskaitoje, siūlydama, kad „pirkimo galios paritetas…nėra tinkamiausia priemonė…nes PGP kainų lygis turi įtakos tik nesusijusioms su mainais paslaugomis, kurios yra daugiau naudingos vidaus rinkai, bet ne pasaulinei prekybai“. Pabrėžtina ir tai, jog lyginant abiejų valstybių ekonomikas, naudojant rinkos valiutų keitimo kursus, Jungtinės Valstijos vis dar yra 130% didesnis nei Kinijos, ir vis dar bus 70% didesnis 2016 metais.

Nepaisant šių gražių skaičių, valiutų rinka gali patirti įvairių svyravimų intervale iki 2016 metų. Daugelis analitikų vis dar mano, jog doleris yra pervertintas iš dalies, dėl savo rezervinės valiutos statuso ir taip pat dėl šalies skolų lygio. Yra nuomonių, jog pats renminbi juanis bus dirbtinai nuvertintas, siekiant sulyginti abiejų rinkų pusiausvyras.

Kitos geopolitinės ir makroekonomines permainos, griaunančios „Amerikos amžių“, patvirtina B. Arends‘o žodžius. Pavyzdžiui, vyriausiasis turto valdymo įmonės GMO investicijų strategas, Jeremy Grantham, pastaruoju metu nėrėsi iš kailio ir naujame metų ketvirčio laiške, pavadintame Laikas Nubusti, rašė apie tai, ką jis vadina „Didžiąja permaina“. Laiške mini apie pasaulinį perėjimą prie žemesnių kainų sektoriuose, priklausomuose nuo žaliavų, į naują nuolat didėjančių pagrindinių prekių kainų etapą. Gamybos efektyvumas, įgytas dešimtmečio pradžioje, kuris leido sumažinti daugelio prekių gamybos kaštus, dabar buvo likviduotas dėl besiformuojančios rinkos augimo ir vartojimo:

Pavyzdžiu paimkime metalų rinką. Kaip ir visa kita, ji elgiasi taip pat – visų metalų kainos reaguoja į didėjančias išlaidas ir dėl išaugusios paklausos, kilstelėjo kainų trendą ženkliai aukščiau, lyginti su praėjusiu metų „derliumi“ . Vėlgi yra akivaizdu tai, jog daugiausia prie išaugusios paklausos prisidėjo besivystančių šalių regionai, daugiausia vadovaujami Kinijos, ir kad mes susiduriame su tikra ir plataus masto ‚paradigma‘.

iron

Didžiausias procentas iš visų iškasamų metalų, kuriuos suvartoja Kinija, yra geležies rūda. Tai yra apie 47% viso pasaulio sunaudojimo. Kaip rodo grafikas, beveik visą amžių vyko geležies rūdos kainos kritimas. Nepaisant visko, 110 metų aukštumos buvo pasiektos praėjus 8 metams po nuolatinio smukimo! Va čia tai aš vadinu tikra permaina! Kasybos verslas aiškiai juda iš sąstingio ir niekas nesistengia to paslėpti. Glencore – naujas gigantas kasybos versle (greitai, jo vertė pasieks 60 mlrd. JAV dolerių). Firmos generalinis direktorius Ivan Glasenberg buvo cituojamas Finansial Times puslapiuose, aiškindamas, kodėl jo įmonė savo veiklą nukreipė į Kongą ir Zambiją.  „Mes paėmėme gražų, paprastą ir lengvą grobį pirmiausia iš Australijos, tuomet iš Jungtinių Valstijų, buvom ir Pietų Amerikoje…Dabar turime keltis į labiau atokesnes vietoves“. Puikus aprašymas pramonės šakos, kuri baigė „pasivaikščiojimus po rugienas“ prie ritimosi šlaitu žemyn, kur laukia didesnė rizika ir už darbą augančios prekės kainos.

Grantham teigimu, neseniai išaugusios geležies rūdos kainos čia ir pasiliks, ir tai yra „Didžiosios permainos“ pertvarkos dalis, kuris bus kaip pagrindinį ramstį lemiantis veiksnys, atsiskleisiantis naujai besiformuojančioje eroje. Galbūt tai nustebins daugelį skaitytojų, bet S&P pagaliau pripažino JAV nuosmukį, Kinijos kilimui nenoromis pritarė TVF ir Granthamo požiūris į pasaulio pamirštas didesnes žaliavų kainas – nuo energiją teikiančiu produktų iki metalų, grąžinančių mus prie žemės ūkio. Visa tai parodo apie ateinančias permainas tiek politiškai, tiek ekonomiškai, kurios vis labiau matosi aplink.

Parengė: Tadas Grabliauskas

Leave a Reply