Tadas Grabliauskas: Odisėja aplink pasaulį

greek

Daugelio investuotojų dėmesys buvo sukaustytas į Euro zoną. Europiečių būklė kritinė. Visi jie susirūpinę. Siunta. Ir viso to finale, nežino, ką daryti šioje situacijoje.

Prancūzų bankininkai pasiūlė planą – panašų į Brady obligacijas, tuometinės Lotynų Amerikos skolų šlovės viršūnės metu. Idėja paprasta – dabartinę Graikijos skolą nustumti, SAVANORIŠKAI, trisdešimčiai metų. Viskas vyksta pagal „nutylėjimą“… tačiau grakštų „nutylėjimą“. Skolininkai praras savo pinigus: jie nematys savų lėšų, kurios jiems buvo pažadėtos. Bet jie ir toliau gali laikyti galvas iškeltas, jie galbūt atgaus viską vėliau…jei viskas eisis gerai ir pagal planą.

Investuotojai tuo susidomėjo ir statė už tai. Akcijų ir obligacijų kainos kilo.

Bėda ta, jog reikalai nejuda visada taip gerai, kaip norėtųsi. Augimo tempai nėra pakankamai patikimi, kad Graikija išbristų iš dabartinės, jos pečius slegiančios skolos. Viena, ką jie gali padaryti, tai, vienu ar kitu būdu,  nevykdyti finansinių įsipareigojimų.

Amerikiečiai, kurie taip pat kenčia finansinį nestabilumą, ir ieško problemų sprendimo už Atlanto – džiaugiasi. Jie jau senai žinojo, jog euras niekada nepateisins savo vardo. O dabar, net patys europiečiai taip mano.

John Mauldin mintys apie prancūzų ekonomistą Charles Gave:

Tiems, kuriems neteko garbės susipažinti su Charles‘ u – jis stuomeningas, šviesiaplaukis prancūzas ir vienas geriausių ekonomistų, kokius tik pažįstu. Neblogas mąstytojas ir niekada nebijo išreikšti savo minčių, kurios skamba taip tvirtai, lyg tai būtų Dievo šneka.

„Klausimas yra visiškai nesvarbus“ – vienas tų, kurie bereikalingai skrodžia orą. „Po metų, Euras nebeegzistuos. Nuo pat pradžių buvo aišku, jog niekas neišdegs.“

Gave‘ as turi talentą, paminint protingas ir puikiai pagrįstas idėjas. Bet neskubėkime mesti Euro į šiukšlyną. Skylančios Europos tautos tarpusavio supratimas gali būti jiems išganymas. Europos valiuta nėra taip stipriai pakirsta, kaip tai yra Amerikoje.

Išilgai pietinės ir vakarinės Europos, žmonės mąsto, kas nutiks toliau. Šią savaitę Graikija balsavo už 5 metų taupymo planą. Trečiadienį Graikijos parlamentas mažu balsų skirtumu (155 už ir 138 prieš) pritarė griežtų taupymo priemonių paketui. Vokietijos, didžiausios Graikijos skolintojos, kanclerė Angela Merkel sakė, kad balsavimas yra “labai sveikintinas žingsnis”, svarbus euro stabilumui.

Einant į vakarus, Italija taip pat ruošiasi balsavimui. Jie švaisto deficitą ir greitai turės susidurti su bankrotu taip pat.  Minučių reikalas, kada persigandę investuotojai gali pakelti skolinimo lubas, aukštesnes nei paskui galės pakelti. Jiems būtina nuraminti rinką, pradedant mažinti išlaidas dabar.

Laikykimės saulės ir padėtis tik blogės. Ispanijoje, Portugalijoje ir Airijoje taupymo, išlaidų sumažinimo ir bankroto temos yra kiekvienos dienos laikraščių antraštėse.

Palaukit. Ne vien Europoje galima perskaityti tokias naujienas. LA Dodgers paskelbė bankrotą 27d.

O kaip gi Golden State? Ar Ilinojus? Ar New York? Jei jos būtų atskiros valstybės, jų padėtis nebūtų geresnė už Europos pietinį kraštą.  Sudėkite jų JAV vyriausybės skolos dalį, jų nefinansuojamas pensijas ir sveikatos programas prie jų jau turimų skolų valstybei ir ką mes gausime? Teisingai, Graikija!

Kalbant apie skolas bendrajam vidaus produktui, daugelis JAV valstijų sunkiai išgyvena esamą etapą, kuris gali būti lyginamas su Europos šlubavimu pastaruoju metu. Skirtumas tik tas, jog JAV pečius daugiausia slegia skolos našta.

Apibendrinant, Europoje tik kelios tautos dalinasi ryšiais su p. Bankrotu, o JAV visa troba gali greitai patirti „rekonstrukciją“.

Tadas Grabliauskas

Leave a Reply