Tadas Grabliauskas: Medžioklės sezonas atidarytas

Dollar

Stambūs vyrukai gali stebinti. Gal jie ir nejuda greitai, tačiau gali būti be galo vikrūs intelektualine prasme.

Panašiai yra su G. K. Chesterton. Lawrence Lindsay, buvęs G. W. Bush patarėjas ekonominės politikos klausimais, regis, juda ta pačia kryptimi. Lėtu žingsniu, bet sparčiai mintimis.

Pirma, jis pažymi, jog Vašingtono biudžetinės problemos yra didesnės nei paprastai visi linkę manyti. Jo žodžiais, augimo tempai buvo pervertinti, o išlaidos ir deficitas – šiurkščiai nuvertintas. Kai visą informaciją pateikiamą skaitine prasme, susiduriame su realistiškesnėm išvadom – daugiau nei 4 trln. JAV dolerių bus įrašyta  į “biudžeto išlaidas”. Jis kalba:

Ilgalaikis biudžeto neįvertinimas yra senas Vašingtono žaidimas. Bet niekada per visą istoriją nėra buvę tokių didelių skaičių

Nėra jokių vilčių kelti mokesčius, siekiant padengti šią problemą. Mokestinę reformą B. Obama’ os administracija padidino apie 700mlrd. JAV dolerių, tai yra penktadaliu mažiau nei biudžetiniais skaičiavimai viršija prognozuojamą ekonomikos augimą. Visi 700 mlrd. JAV dolerių, surinktų per 10 metų nepadengtų net palūkanų per nei vienus metus. Taip pat  nereikia pamiršti ir iždo skolinimosi išlaidų per pastaruosius 20 metų.

Tik rimti ilgalaikiai  išlaidų mažinimo procesai gali padėti išspręsti šalies biudžeto deficito ir skolos problemas. Tai nebeturėtų būti patikimą mūsų išrinktiems valdininkams, siekiant paslėpti teisinėms reformoms už rožinių stiklų. Ir kol visi turime viltį dėl išlaidų sumažinimo ir skolos lubų pakėlimo siekiant išvengti griūties, obligacininkai turėtų sugrįžti iš iliuzijų pasaulio.

Pagal dabartines vyriausybės politikos ir ekonomikos prognozes, jie turėtų būti labiau susirūpinę dėl savų pažadų gražinimo per ateinančius 10 metų nei paistalų apie “čekių” išrašymus jau rugpjūčio mėn.”

Vakar rinka kilo. Dow indeksas augo 145 punktais. Nafta išaugo taip pat. Auksas laukėsi ties 1’500 JAV dolerių riba.

Vis dar nesimato aiškios krypties.

Tačiau obligacijų kryptis per pastaruosius kelis mėnesius buvo aiški – kilo. Atrodo, jog tai prieštarauja pačiam p. Lindsay – QE2 traukiasi. Visi tai žino. FED buvo didžiausias JAV skolos klientas pasaulyje, kai kada pirkdamas dukart daugiau nei pati JAV vyriausybė išgalėdavo sau tai leisti. Dabar, kai FED pirkimo bumas eina link pabaigos, ar sulauksime obligacijų kritimo?

Jei ekonomika skęs, kaip visi tikisi, Lindsay atrodys, kaip kvailys su raudona kepure. Na, bent trumpam. Tai reikš, jog Didžioji Korekcija sustiprės, vietoj to, kad pasitrauks. Obligacijų pajamingumas kris, o ne didės. Skolintojai užsidirbs gražaus pinigo iš kylančių obligacijų kainų, kai, tuo tarpu, akcijų birža, įdarbinimo rodikliai, prekių, namų ir , beveik, visas kitas turtas kris.

Žmonės kalbės:

“Matai, visi trokšta JAV dolerio. Visi nori mažinti JAV iždo skolą. Tai vienintelis dalykas, kuriuo gali pasitikėti. Skola nėra problema. Problema yra augimas. Štai, būtent dėl to mes turime QE3.”

Tai, greičiausiai, spąstai, kuriuos spendžia pati p. Rinka. Didžioji Korekcija pasirodys esanti didesnis pavojus investuotojams – išskyrus tuos, kurie savo turtą laiko “saugiu”, JAV dolerio, pavidalu… Palaipsniui, investuotojai perkels vis daugiau ir daugiau savo pinigų iš “rizikingo” turto į obligacijas. Tada p. Rinka ir užtaisys savo spąstus. Kaip Lindsay įspėja, tada ir bus momentas, kada visi nustos nerimauti apie skolos lubas ir Kongreso derybas dėl biudžeto problemų. Būtent tada jie suvoks, kad jau yra per vėlu. Tuomet bus, kai obligacijų pajamingumas išaugs, o kainos kris. Visi investuotojai galės graužtis nagus, skolinę pinigus Vašingtonui.

Kaip toli tai tęsis? Būtų gerai žinoti.

Tada, p. Rinka – juokdarė – galės smagiai iš visų pasijuokti. Visi tie, kurie bandė išsisukti ir aplenkti riziką, investuodami JAV dolerį į JAV iždo obligacijas bus galutinai išvargę…

Leave a Reply