Tadas Grabliauskas: Kaip ilgai dar šokinės kiniškas “Energizer” zuikutis?

china energy

BP Pasaulinės energetikos statistinės apžvalgos duomenimis, pasaulinis energijos suvartojimas 2010 metais išaugo 5.6%. Tai didžiausias augimas nuo 1973 metų, kuris įėjo į istoriją, kaip didžiausias energijos suvartojimo laikotarpis. Iki tol, JAV buvo energijos vartojimo milžinas, ryjantis 1,812 mln. tonų naftos – tai sudarė 30% daugiau nei likęs pasaulis bendrai sudėjus, kol nesusidūrė su energetikos krize ir aukštomis naftos kainomis.

2010 metais įvyko lemiamas persilaužimas energetikos istorijoje: šalis, suvartojanti didesnę dalį energijos nebebuvo JAV – tai buvo Kinija.

Kinijos energijos suvartojimo rodiklis kilo 11.2%, lyginti su praėjusiais (2009 m.), stumdamas šalį į pirmaujančias, kaip suvartojančia 20% bendros pasaulinės energijos. Tai sudarė 2,432 Mtne (milijonai tonų naftos ekvivalentu), nuversdama iš sosto JAV (2,286 Mtne). Kinijos energijos suvartojimas 2010 metai bene dvigubai viršijo kiekį, reikalingą 2000 m.

Nafta gali būti kaip veiksnys, kuris pirmasis šauna į galvą šnekant apie energetiką, tačiau kas iš tiesų augina Kinijos galią yra anglis. Anglis sudaro 71% visos Kinijai reikalingos energijos. Stulbinamas faktas yra tai, jog nuo 2000 m. anglies vartojimas pakilo net 180%.

Kinijos energijos suvartojimo augimas
Stulbinamas Kinijos energijos suvartojimo augimas

Kinijos kopimas į energetikos piramidės viršūnę nėra toks netikėtas, atsižvelgiant į pastarųjų metų šalies augimo tendencijas. Šalis jau dabar laiko kelias „Nr. 1“ pozicijas : Kinija yra didžiausia gamintoja ir vartotoja anglies ir plieno srityje. Kinija pakeitė JAV, kaip didžiausia automobilių rinka po to, kai 2009 metais pardavimai plūstelėjo į šalį. Ir pirmą kartą 2010 metais, aukso paklausa Kinijoje buvo tokia milžiniška, jog aplenkė išsivysčiusias Vakarų valstybes ( į kurias įeina ir JAV), Prancūziją, Vokietiją, Italiją, Šveicariją, Jungtines Karalystes ir kitas Europos šalis.

Stebina tai, jog auganti energijos suvartojimo tendencija tik pradėjo kilti: užtenka palyginti suvartojimą, skirtą vienam Kinijos piliečiui su kitų pramonės valstybių piliečių energijos rodikliais. Pirmaisiais industrializacijos metais JAV, Japonija ir Vokietija ženkliai kėlė bendrą energijos suvartojimą vienam asmeniui prieš pasiekiant „viršutinę“ ribą. Pietų Korėja, kurios keliu, daugelis mano, Kinija būtent ir paseks, energijos suvartojimo rodiklių didėjimas vienam gyventojui išaugo penkis kartus anksčiau nei po dviejų dešimtmečių, kai šalis tapo pilnai industrializuota.

Nepaisant didelio augimo, Kinija nėra tiek daug pažengusi šiuo metu. Nors šalies suvartojimas vienam gyventojui pradėjo kopti aukštyn radikalia amplitude nuo 2005 metų, tačiau atotrūkis yra vis dar per didelis, lyginti su išsivysčiusiomis šalimis.

Energijos suvartojimas vienam asmeniui
Energijos suvartojimas vienam asmeniui

Tačiau viskas yra įmanoma. Sumaišykite augantį Kinijos pajamų lygį, vyriausybės socialinio būsto planą ir agresyvią transporto logistiką, kuri jungs 700mln. gyventojų per daugiau nei 250 miestų ir mes matysime naują Kinijos industrializacijos fazę per ateinančią dekadą. Apibendrinant, Kinija ir toliau vartos rekordinį kiekį energijos ir kitų paslaugų artimiausioje ateityje, kas ir toliau skatins ilgalaikes „bulių“ nuotaikas gamtinių išteklių spektre.

Tadas Grabliauskas

One thought on “Tadas Grabliauskas: Kaip ilgai dar šokinės kiniškas “Energizer” zuikutis?

  • 2011-06-22 at 8:53 am
    Permalink

    Čia jau visas kiniškas dramblys darosi, o ne zuikutis. 🙂 Baisu.. labai baisu.. kas iš to žvėrelio išaugs.

Leave a Reply