Tadas Grabliauskas: Greitai visi nešios ne Prada, bet Praba “drabužius”

auksas

Pradėkime nuo vieno žymiausio investuotojo žodžių apie populiarumo viršūne besimėgaujantį metalą, Warren Buffett apie auksą:

“Jūs galite jį glamonėti, poliruoti, spoksoti į jį. Bet jis vis tiek nieko nedarys. Išskyrus apsaugos jus nuo vėjų švilpavimo kišenėse. Auksas, iš tiesų, nėra įrankis ” –  kalbėjo 80 – metis akcininkas “Berkshire Hathaway” akcininkų susirinkime. – “Aš statyčiau už idėjas versle, kas yra ženkliai efektyviau už tą, kas nieko “nedaro” “.

Taip taip, mes ir taip darytume. Mes mieliau vilkėtume ir Ralph Lauren striukę… ar Brooks Brothers… vietoj gelbėjimosi liemenės. Ir mieliau matytume ledų vežimėlį ar kurjerio automobilį nei gaisrinę mašiną savo kieme. Mieliau praleistume vakarą su Julia Roberts nei kardiochirurgų suvažiavime…

Bet… žinot ką? Viskam yra savas laikas ir vieta.

Kam Dievas varginosi kurdamas auksą? Ar jis skirtas tik dekoraciniams tikslams?

Istoriškai, auksas turėjo dar vieną svarbią naudojimo paskirtį. Ir, nors didžiąją laiko dalį jis yra bevertis metalo gabalas, kartais jis yra būtinas. Ilgą laiką jis yra kaip tas trečias brolis Jonas ir nuobodus, kaip mūsų seimo pavasario sesijos posėdžiai. Tenka pripažinti, Buffett yra teisus – dažnai būna nereikalingas, kaip ir saugos diržai.
Bet visgi yra nutikimų, kada net ir paprasta valtis yra saugiau nei didelė ir prabangi jachta.

Ar tai galėtų būti vienas iš tokių atvejų?

Na, visgi kažkas aplink vyksta, kas leidžia šiam “tinginiui” metalui jaustis čempionu. Aukso kaina per šiuos metus jau pakilo 10%. Ir jis taip kilo kiekvienais metais jau visą dešimtmetį. Nereikia ieškoti toli, kad tuo įsitikintumėte.

Kaip Jums patinka 4,5 trln. JAV dolerių deficitas Jungtinėse Valstijose per pastaruosius 3 metus? O kaip 3 kartus keistas FED ūkio balansas nuo 2008 metų pabaigos? Nepamirškim ir TALF, QE1, QE2 ir nulinės palūkanų normos…

Kad mažiau reiktų sukti galvą, tai yra tik atsakymas į 2007 – 2009 metų krizę, kuri greitai bus įrašyta į istoriją. Keletas pastabų, kaip ateities perspektyvas mato Washington Post:

Vašingtonas – tautos skaudus pasinėrimas į skolas prasidėjo prieš dešimtmetį su pasirinkimu, bet ne krize.

2001 m. sausį, biudžetui esant subalansuotam ir nematant jokių pavojų, Kongreso Biudžeto Taryba (KBT) prognozavo augantį metinį pelną artimiausioje ateityje. Tačiau į viską buvo žvelgiama per rožinius akinius, KBT teigė, kad Vašingtonui užteks biudžeto lėšų dar iki dešimtmečio pabaigos atsiskaityti už viską, už ką valstybė buvo skolinga.

Dabar, užuot sukusi lizdą su 2 trln. JAV dolerių biudžetu, federalinė vyriausybė tikisi skolintis dar 10 trln. JAV dolerių iš investitorių iki šių metų pabaigos. Valstybinė skola yra didesnė už patį ekonomikos variklį, nesugebantį padengti jos. Tokio laikotarpio niekas nematė nuo Antrojo Pasaulinio karo metų.

Šiai dienai KBT prognozės iš tiesų niūrios, rodydamos milžinišką deficitą kuris, iš esmės, liks ilgam. Politikai kovoja su praeito dešimtmečio palikimu, senyvo amžiaus piliečiai mindo jų durų slenksčius, kelia medikamentų, medicininių ir socialinių garantijų išlaidas.

Kaip FED padengti šiuos skaičius… ir ateities deficitą? Jūs manot jie visa tai pristabdys… pakels palūkanų normas… sumažins išlaidas… pakels mokesčius? Jei taip, apie auksą galite pamiršti. Aukso kainos kris, o doleris vėl įgaus pasitikėjimo. Aiškų, obligacijų rinka subyrės ir ekonomika pasiners į depresiją. Reabilitacija nėra silpniesiems, o gydymas, kaip jau pajautėm, gali būti skausmingas.

Labiau tikėtina toks scenarijus – FED tol skraidys padebesiais, kol galiausiai patirs fiasko.

“Turto kaina kils aukštyn tik tuo atveju, jei pasaulis prasmegs pragaran”, pasakojo Charlie Munger.

Taip, labai savotiškas išsireiškimas.

O štai ir kita aukso problema. Augant infliacijos grėsmei, auga ir pati savęs, kaip asmens, apsauga. Kada suprasi, jog Tau reikalinga gelbėjimosi liemenė, gali būti per vėlu.

Visai neseniai, aukso kaina buvo ties 1.557 USD už unciją. Jei pirkimus atlikote tik prasidėjus bumui, galime Jus tik pasveikinti. Gelbėjimosi liemenė tikrai pravertė šioje situacijoje.

Kas, jei Jūs nepirkote, ar jau per vėlu? Ne, bet dabar viskas nėra taip lengva. Jei pirksite dabar, atsiminkite – kaina gerokai yra šoktelėjusi į viršų!

Taigi, ką Jums belieka daryti? Laukti korekcijos. Tačiau ji niekada nepasirodys tuo metu, kada jos labiausiai norite ar laukiate. O jai atėjus – Jūs dvejojate… Pradedate tikrinti kainų tendencijas (pagrindinius kritimus/ kilimus). Skaitote spaudą. Girdite apie tuos, kurie žudosi, dėl nepavykusių sandorių. Jūsų ryžtas blėsta. Mąstote : “ Galbūt visa tai buvo tik dar vienas triukas, kurį panaudojo auskas. O Galbūt problema jau praeitis?” Jaudinatės, jog tai nėra bulių rinkos korekcija, o meškų rinkos pradžia, kuri aukso kainas numuš kitiems 10 ar 20 metų į priekį.

Kol susiprasite kas įvyko, metalų kainos judės sava vaga. Net nepastebėsite, kai kainos taps ženkliai aukštesnės už tas, kurių metu mąstėte apie naujų pozicijų atidarymus.

Taigi, ką vertėtų daryti tokiu atveju? Patarimas būtų vienas:
Pirkti smunkant – parduoti kilime.

Jei matai kilimą rinkoje, net nėra klausimų, ką privalai daryti! Ieškoti ir laukt naujų dugnų? Ne dabar…

Laukite naujienų!

Tadas Grabliauskas

Leave a Reply