Geriausias atlyginimas – patirtis

Geriausias atlyginimas – patirtis

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl Lietuvoje studijas baigusių studentų niekas nepriima dirbti – tai patirties trūkumas. Vien tik teorinės žinios, gautos aukštojoje mokykloje, nė kiek netenkina darbdavių. Pamatę, kad tavo CV skiltis „darbo patirtis“ yra tuščia, jie palinki gero kelio ir užtrenkia prieš nosį duris. Tokį savo elgesį darbdaviai dažnai pateisina tuo, kad negali mokėti pinigų tik teorines žinias turinčiam ir praktikoje nemokančiam jų pritaikyti „žaliam“ studentui. Darbdaviams reikia specialistų.

Pasakysite, jog darbdavių reikalavimai – gryna nesąmonė, nes kaipgi galima įgyti patirties niekur nedirbus. Didelė dalis taip manančių studentų, turėdami bakalauro ar magistranto diplomą, eina dirbti į parduotuves ar kavines. Paskutiniaisiais metais ypač daug studentų, netekę vilties, išvažiavo į užsienį.

Šią vasarą man puikiai pavyko paneigti šį stereotipą. Nusprendžiau savo vasaros neparduoti ir nedirbti nei kavinėje, nei parduotuvėje, o atostogų laiką praleisti kuo tikslingiau. Studijuoju lietuvių filologiją, tačiau žinau, kad ateityje norėčiau dirbti rinkodaros srityje, tad pabandžiau susirasti su ta sritimi susijusį darbą. Kaip ir reikėjo tikėtis, darbo už atlyginimą man nepasiūlė niekas, tačiau mielai sutiko priimti kaip praktikantę. Visą vasarą daug dirbau, atostogavau tik kokias 12 dienų ir negavau nė cento.

Tai papasakojus iš daugelio galiu išgirsti, kad darbdaviai mane tiesiog išnaudojo. Tačiau aš pati žinau, kad yra priešingai. Vietoj pinigų sukaupiau labai daug žinių, pamačiau, kaip dirba srities profesionalai ir kokia darbo virtuvė manęs laukia ateityje. Taip pat šis darbas buvo oficialus, nes universitetas sutiko padėti ir sudaryti trišalę sutartį. Gavau ne tik patirties, įrašą į CV, bet taip pat susipažinau su žmonėmis, galinčiais man padėti ateityje susirasti darbą.

Manau, kad studentai, kurie vasarą ar laisvą nuo studijų laiką išeikvoja dirbdami ne specialybinį darbą, daro didelę klaidą. Darbas studentui ne tik teikia mažai išliekamosios vertės, bet dar dažnai ir mokslams trukdo. Negaliu teisti tų, kurie dirba, nes tėvai nebeduoda pinigų pragyvenimui. Tačiau yra daug studentų, kurie dirba tam, kad galėtų nusipirkti gražesnę rankinę, išgerti alaus bokalą ar pašėlti diskotekoje. Blogi pažymiai, tik keli šimtai litų ir jokios naudos ateičiai.

Pritariu darbdaviams, kurie į darbą nepriima „žalių“ studentų, dirbusių tik padavėjais ir turinčių blogus įvertinimus atestate. Tie studentai, kurie supranta, kad specialybinė praktika ir ne tik geros teorinės, bet ir praktinės žinios yra svarbios, daug lengviau suranda darbą ir pradeda kopti karjeros laiptais. Neriesk nosies, padirbėk ne už pinigus, o už žinias, baigus mokslus bus daug paprasčiau siekti savo tikslų.

Milda Janeliūnaitė

studentu_era

5 thoughts on “Geriausias atlyginimas – patirtis

 • 2010-10-07 at 2:50 pm
  Permalink

  Kartais taip..
  dažniausiai trumpalaikiai šiandienos poreikiai tampa svarbesniais už gera ir patogią ateitį..

  Mano draugas jau antras mėnuo dirba puse etato už pinigus ir pusę etato pagal specialybę dykai. Vieną dieną tikiu, kad dirbs pilnu etatu pagal specialybę.

  Dabar sunku – ateity bus lengva

 • 2010-10-06 at 5:21 pm
  Permalink

  Na kartais tiesiog neišeina dirbti už dyką.. Vistiek kiekvienas dar turim savo poreikių. Ir jei nėr pajamų iš šalies, tenka dirbti ir ne tokį perspektyvų darbą. Juk reik ir mokesčius susimokėti ir pan. Aišku, tie kur tik sėdi ir dejuoja, tai nieko ir neturi.

 • 2010-10-06 at 4:38 pm
  Permalink

  Nesutinku, kad darbdaviai ima tolimą giminaitį mieliau. Jei ateina aktyvus studentas, norintis dirbi ir siekiantis žinių, tai jis tikrai nebus paliktas be darbo.

  Gerą darbuotoją surasti tikrai nelengva..Dauguma dabar labai pasyvūs. Jiem patogiau dirbti neoficialiai, ne pagal specialybę už vos vos didesnį atlyginmą.

  Taip pat problema yra, kad dabar darbdaviai negali rasti gerų studentų. Dauguma studentų galvoja, kad universitete gautų žinių jiems pakaks gyvenime. Toli gražu taip nėra. Reikia nuolat tobulėti, siekti įgyti žinių – lankyti kursus, seminarus, atlikti praktikas. Trinti 4 metus universiteto suolą mokant tūkstančius už žinias atrodo normalu, o padirbti pas darbdavį kelis mėnesius nemokant nieko ir gaunat vertingų žinių atrodo išnaudojimas.

  Yra istorijų, kai jauni žmonės sutinka padirbėti už dyką vien tam, kad pažintu mylimo darbo virtuvę. Tokius darbdaviai graibste graibsto.

 • 2010-10-06 at 12:34 pm
  Permalink

  o darbdavių požiūris? geriau ima tolimą giminaitį, nei jauną specialistą. Pasidomėtų ar paprašytų rekomendacijos iš aukštosios mokyklos tai turėtų gerą specialistą. Šaunuolė ši studentė.

 • 2010-10-06 at 10:23 am
  Permalink

  jei visi studentai taip galvotų – Lietuva klestėtų

Leave a Reply