„Facebookas“, matematika ir kiaušinienė arba koks tavo žmonos vardas?

minimalus atlyginimas

„Facebooke“ turiu 98 draugus. Manau, kad tai yra tikrai mažai palyginus su kitais „Facebooko“ vartotojais. Tad turėkite omeny, kad problemos, kurią čia iškelsiu, mastas yra daug didesnis.

Pradžioje atlikime kelis filosofinius (idealistinius) skaičiavimus.

Suapvalinkime draugų skaičių iki 100. Kad būtų lengviau.

Taigi turiu 100 draugų, kurie vidutiniškai „Facebooke“ praleidžia po 4 val. per dieną. Sakykim, kad įdarbinam mano 100 draugų už minimalų atlyginimą dirbti įvarius darbus (po 4 val. per dieną vietoj „Facebooko“). Tarkim, kad vieni galėtų tapyti paveikslus, kiti padėtų dvyliktokams ruoštis egzaminams, treti pagelbėtų senelių namams, dar kiti pjautų mieste žolę ar rinktų šiukšles. Tai neturi reikšmės, svarbu, kad visi dirbtų tai, ką nori ir gali. Lietuvoje minimalus atlyginimas yra maždaug 5 Lt. per valandą (atleiskit už apvalinimą, tingėjau tiksliai skaičiuot). Taigi… Mano 100 draugų per dieną, t.y. per 4 val, vietoj „Facebooko“, galėtų uždirbti 2000 Lt. (100dr. x 4val x 5 Lt. =2000 Lt.). Tai nebūtinai yra grynieji pinigai. Tiesiog mintyse įvertinkime mūsų sukurtą turtą, paslaugą ir kitokį gėrį pinigine išraiška (dažniausiai tai nėra taip jau sunku padaryti J). Beje darbai turėtų būti malonūs ir teikiantys pasitenkinimo (kas gi po 8 val. įprasto darbo dar norės 4 val. visuomenės labui dirbti kažką nemalonaus). Jei žmogui patinka gyvūnai – gal pavedžios kieno nors šuniuką, jei patinka kulinarija – gal pavaišins draugus kokiu nors gardžiu patiekalu… Na, manau, mintį pagavote.

Sakysite, kad dabar nėra darbo. Tuomet „Facebooke“ praleistą laiką skirkime savęs tobulinimui – knygų skaitymui, sportui ir t.t. Taip, galime teigti, kad mano draugas investuotų į save, į savo išsilavinimą ir į sveikatą, o taip pat ateityje ir uždirbtų (arba sutaupytų, pvz., gydymosi sąnaudomis) tuos 5 Lt. per valandą. Ar šiaip ar taip, kažkokiu būdu įmanoma per valandą pakelti savo ar aplinkos vertę 5 Lt. Pvz.: turi 10 kiaušinių už 5 Lt. Imi ir iš jų iškepi kiaušinienę – patobulėji, išlavini savo kulinarijos įgūdžius, + kiaušinių vertę pakeli iki kokių 25 Lt. (5 porcijos kiaušinienės po 5 Lt.). Taigi kiaušinienės kepėjas per valandą sukūrė 20 Lt. akivaizdžiai matomos ar kiek sunkiau įžvelgiamos vertės – paugdė savo įgudžius ir pakėlė nuotaiką kiaušinienės valgytojams.

Gerai, truputi nuklydau… Turiu 100 draugų – jie per 4 val. sukuria 2000 Lt. Lietuvos ekonomikai, aplinkos grožiui ar savo artimųjų gerbūviui.

O jeigu mes tuos 2000 Lt. kažkur pradedam kaupti? Kiek pinigėlių mano draugai sugeneruotų, jei užuot naršę „Facebooke“ darytų prasmingus darbus? 2 000 Lt. per dieną = 61 000 Lt. per mėn. = 730 000 Lt. per metus.

Ką mano 100 draugų galėtų už tiek nuveikti? Pafantazuokim:

Galėtų kartą į metus iškepti 730 000 porcijų kiaušinienės ir pamaitinti daugiau nei penktadalį Lietuvos gyventojų.

Pastatyti Kaune dar vieną viešą tualetą už daugiau nei pusę milijono.

Nupirkti maždaug 7 300 gerų knygų. Visai nebloga bibliotekėlė išeitų, ar ne?

Restauruoti porą bažnyčių, teatrų ar patobulinti kurį nors Kauno naktinį klubą. 🙂

Įrengti riedutininkų parką.

Pagrąžinti sąjungos aikštę prie mano namų 🙂 .

Paremontuot Neries ar Nemuno krantines.

Esmė yra tai, kad būtų galima ypač pagerinti savo aplinką, buitį ir gyvenimą.

Tikriausiai daug kas manysit, kad čia kažką nusišnekėjau, o gal jau nustojot skaityti 3-ios pastraipos pabaigoje, tačiau tikiuosi, kad tie kurie perskaitė iki čia bent truputi susimąstys ir kitą kartą, prieš naršant „Facebooke“, stabtels ir pagalvos – gal vietoj beprasmių testų geriau padaryti ką nors gero? Gal tikrai pavaišinti savo kambario draugą, draugę, mamą ar tėtį kiaušiniene? 🙂

p.s. Aš ne Dievas ir negaliu teisti. Tad prašau neįsižeisti „Facebooko“ vartotojų. Aš tik iškėliau filosofinę mintį. Norit priimkit, nenorit – ne.

p.p.s. yra žmonių, kurie „Facebooke“ laiką leidžia prasmingai, dalinasi puikiomis mintimis ir įžvalgomis, kviečia vieni kitus į įvairius renginius arba tiesiog bendrauja. Vertinu tokius draugus.

Vis dėlto yra tokių, kurie sėdi po 6-8 val. ir laiko testus „ką šiandien galvoji?“, „ko tu dabar nori?“ ir „koks tavo žmonos vardas“ (pastarasis turėtų visai praversti po gero baliaus, kai net savo vardo negali atsiminti 😀 ). Tokius draugus taip pat vertinu ir todėl šitą įrašą skiriu jiems.

Parengė Andrius Darulis

6 thoughts on “„Facebookas“, matematika ir kiaušinienė arba koks tavo žmonos vardas?

 • 2010-10-08 at 12:56 pm
  Permalink

  Taip, bet reikia itin tinkamų sąlygų (kas veikiausiai sunkiai įsivaizduotina). Čia tikrai labai labai teoriniai pasvarstymai, esu šiaip optimistas ir sutinku, kad yra tas energijos rezervas, bet jis yra visur, ir visur judama link to, kaip efektyviau ją panaudoti, tiek mechanikoje, biologijoje, tiek žmonėse 🙂
  P.S. labiausiai patiko ta dalis, jog žmonės nesusimąsto, jog tikrai daug laiko galėtų skirti savęs tobulinimui, skaitymui, sportavimui ir pan., kurie tikrai atneštų dividendų bet kokia to forma:)

 • 2010-10-08 at 11:24 am
  Permalink

  Na taip, kaip ir rašiau straipsnio pradžioje, čia filosofiniai paskaičiavimai. O kalba eina ne tik apie facebook’ą, o daugiau apie beprasmį laiko švaistymą. Sutinku, kad ne visi 4 val sėdi, bet galbūt jie 5 val prasėdi prie televizoriaus? Gal 3 val žaidžia solitaire? Gal 2 val skaito interneto portaluose bulvarinius skaitalus? Esmė, tame, kad visi turime didelį neišnaudotą energijos rezervą, kurį nukreipus tinkama kryptimi teoriškai būtų galima pagerinti gyvenimą.

 • 2010-10-07 at 7:56 pm
  Permalink

  Šiaip tai per drąsiai tu čia, kad po 4 val praleidžia, taip aš ir turiu 102 draugus, ir matau, akd kai kurie, na tarkim apie 10 praleidžia ten gal net daugiau nei 4 val, nes mirga nuo jų pranešimų viskas, bet kiti.. na aš ten prasėdžiu vidutiniškai 30 min. ir viskas, ten nėra ką daugiau daryti 🙂 tad prielaida neteisinga, jog visi praleidžia po 4 val.. 🙂 Nebent tavo draugai visi tookie geri one.lt aukos atėję į Facebook, tik žaidžia traktorininkus, daro testus ir pan. reiktų susimąstyti, ar tavo “draugai” yra tau tinkami, čia irgi retorinis klausimas, no offence 😉

 • 2010-10-07 at 4:54 pm
  Permalink

  gerai čia pavaryta susimąsčiau Ačiū

 • 2010-10-07 at 2:41 pm
  Permalink

  Įdomūs matematiniai paskaičiavimai facebook’o tema 🙂

 • 2010-10-07 at 12:28 pm
  Permalink

  baikit laika leist veltui, visi dirbti geru darbu

Leave a Reply