Visi norime būti laimingi

Pozityvus mąstymas

Rojus ir pragaras yra žmonių sielose. Mes patys vienas kitam esame ir rojus, ir tas pragaras, nuo kurio bėgame.

Visi norime būti laimingi. Kuriantys šeimą žmonės tiki, kad šeima leis geriau patenkinti poreikius. Nepasiteisinus šiems lūkesčiams, šeiminiai santykiai praranda stabilumą. Tuomet sutuoktiniai greitai pamiršta pažadus, prasideda pykčiai. Kaip elgtis – geriau skirtis ar gelbėti santuoką?  Žmonija, civilizuota bendrija, dar nėra išradusi recepto kaip elgtis vienu ar kitu atveju. Pedagogai, psichologai, šeimų konsultantai duoda gerų patarimų, tačiau dažnai konfliktuojantys nesugeba pasinaudoti konsultanto pagalba, nusivilia ir patys sau patvirtinta nuostatą , jog jų šeimoje santykiai negali keistis į gera.

Pastebėta, kad du žmonės, pasitikintys vienas kitu, gali kompensuoti vienas kito trūkumus ir padidinti savo bei partnerio dorybes. Tokius du pasitikinčius vienas kitu žmones jau galima vadinti porininkais.  Šeimoje vyras ir moteris privalo būti porininkais. Kaip to pasiekti? Kaip pasiekti bendro tikslo ir tarpusavio supratimo? Tik įvairiose gyvenimiškose situacijose išryškėja partnerio dorybės ir trūkumai. Santykių įvairovės esmė yra paties gyvenimo įvairovė ir tai tiesiogiai priklauso nuo kiekvieną porą sudarančių individų. Užduokime sau klausimą – ar yra mano šeimoje lyderis?

Mes visi lyg ir esame įpratę, kad lyderis šeimoje turi būti vienas, juk kitaip tiesiog negali būti. Bet tokia situacija slopina visus Jūsų porininko gebėjimus, nėra vystomos šeimos funkcijos ir kartu nėra tenkinami šeiminiai poreikiai: tėvystės ir motinystės, materialiniai (būsto, buities tvarkymo, maisto ir kt.) bendravimo su vaikais, bendro laisvalaikio, seksualinių ir erotinių ryšių bei kiti poreikiai. Nuo šeiminio bendravimo kokybės labai daug  priklauso asmenybės tobulėjimas, atvirumas ir identifikacija. Vadinamas šeimos lyderis negali vienas spręsti visus klausimus. Vien vaikų ugdymo klausimus kartu sprendžiantys sutuoktiniai tikėtina priims geresnį sprendimą, nei vadinamas šeimos lyderis.

Vyro ir moters vadovavimas paeiliui šeimoje gali pasidaryti tiesiog gyvybiškai svarbiu. Jei lyderio poziciją yra užvaldęs  vienas sutuoktinis , tai santykių sustabarėjimas neišvengiamas.

Dažnai vestuvėse išgirstame paraginimus jaunikiui ar jaunajai nuo pirmos dienos imti valdžią į savo rankas. Bet ar paėmęs valdžią  tapsi nugalėtoju, kai tavo artimiausias žmogus taps pralaimėjusiu, silpnu, pažeidžiamu….?

Leiskite savo porininkui lyderiauti toje srityje, kurioje jis jaučiasi labiausiai kompetentingas ir tikėtina, jog sutuoktinis suteiks visus šansus jums lyderiauti jūsų gabumus atitinkančioje sferoje. Pasidalinkite lyderyste ir sukursite  šeimyniniuose santykiuose pilnatvę.  Šeimoje tai visiškai įmanoma – turėti savo lyderį kiekvienoje veiklos srityje. Štai keletas paprastų patarimų:

1. Kalbėkitės ir išgirskite ką sako Jūsų sutuoktinis;

2. Nusistatykite, kas kiekvienam iš Jūsų sekasi geriausiai;

3. Leiskite būti lyderiu tam tikroje srityje tam, kas iš tiesų geriau nusimano;

4. Padėkite partneriui ir veikite kartu toje srityje;

5. Leiskite savo sutuoktiniui realizuoti geriausias savo savybes ir talentus.

Šiandien turime liūdną statistiką: iš 100 susituokusių porų beveik 60 išsiskiria. Negalime likti tam abejingi. Santuoka reikalauja labai daug pastangų.

MRU Viešojo saugumo fakulteto lektorius Kęstutis Darulis

2 thoughts on “Visi norime būti laimingi

  • 2012-05-18 at 10:42 am
    Permalink

    Taip, teisingos mintys. Ačiū gerb. lektoriui Kęstučiui Daruliui:)

Leave a Reply