James C. Humes: Geriausių oratorių sėkmės paslaptys. (2 dalis)

oratorius

Vadovavimas – tai mokėjimas įtikinti, o norint įtikinti reikia mokėti kalbėti.

James C. Humes savo knygoje „Čerčilio iškalba, Linkolno tvirtybė: geriausių oratorių sėkmės paslaptys“ aprašo dvidešimt vieną geros kalbos paslaptį.

8. Vaizdinių priemonių galia

„Skaidrių perteklius migdančiai veikia auditoriją“ – Richard Nixon

Lyderiai žino, kad negalima savo balso pakeisti vaizdinėmis priemonėmis. Joks negyvas ekranas negali prilygti gyvam pristatymui. Jei jūsų tikslas tapti lyderiu, tai tegu jums skaidrės būna tik atrama, o ne ramentai.

Jei skaidrei ar kitos vaizdinės priemonės aiškinimui reikia daug laiko, tai geriau nenaudokite jų savo kalboje ar pristatyme. Būkite kalbėtojas, o ne tik pristatytojas.

Skaidrė yra puikus prieskonis ar desertas, bet ne pats patiekalas.

9. Sąmojo galia

„Taisyk savo sąmojį“ – William Shakespeare

Nors daugelis vadovų mano kitaip, nėra vienuoliktojo Dievo įsakymo, kuris lieptų: „Kalbą pradėk pokštu“.

Pokštas dėl paties pokšto, mažai tesusijęs su po jo einančia kalba, įžeidžia auditoriją. Vis dėl to humoras pakeičia kalbos ritmą, ir tai atgaivina. Pateikiant humorą, reikia laikytis trijų taisyklių: jis turi būti realistiškas, susietas su kalbos tema ir neturi būti skaitomas iš popierėlio!

Anekdotus stenkitės patekti taip, lyg jie būtų jūsų asmeninė patirtis. Pavyzdžiui: „Prieš kelias dienas restorane sutikau savo seną draugą..“ arba „Batsiuvys, kurį pažinojau…“.

10. Alegorijų galia

„Per saulės šviesos alegorijas“ – Dylan Thomas

Abstrakti idėja pro vieną ausį įeina ir pro kitą išeina, taip ir nelikdama atmintyje, jei tik jos nesutvirtina koks nors vaizdas ar pasakojimas. Pabandykite papasakoti kokią nors istoriją savo koncepcijai sukonkretinti. Pasirinkite pasakojimą apie verslą, kuris paremtų jūsų idėją. Domėkitės Wall Street Journal, New York Times, Fortune ar Forbes žurnalų medžiaga, ieškodami paralelių su savo kompanijos situacija. Paskui tas istorijas priderinkite prie savo rinkodaros, pardavimų ar tyrimų problemos.

Alegorijų galia – įtikinimų galia.

11. Gestų galia

„Geriausias valdovas veikia, kai kalba; Jis savo kalbą derina prie savo veiksmų.“ – Konfucijus

Vadovavimui žodžių kartais nepakanka – reikia ir regimų veiksmų. Rinkitės įspūdingus gestus ir naudokite juos. Savo idėjai perteikti gali pakakti vieno vienintelio gesto (trinktelėjimo kumščių per stalą, iškeltų rankų, iškelto nykščio ar iškeltų V formoje pirštų).

Gestai sustiprina teiginio tikėtinumą, padeda užmegzti ryšį su klausytojais. Klausytojas gali ir nežinoti gestų reikšmės, tačiau pasąmonėje jis tikrai supras juos ir priims.

12. Skaitymo galia

„Pirma, jis skaitė savo kalbą, antra, jis ją skaitė blogai, trečia, ją apskritai nebuvo verta skaityti.“ – Winston Churchill

Ištobulinkite kalbos skaitymo meną taip, kad iš šalies atrodytų, kad jūs jos neskaitote. Pirmoji efektyvaus kalbėjimo taisyklė: Niekada, niekada, niekada nekalbėkite žiūrėdamas žemyn.

Pažvelkite žemyn ir pažiūrėkite į kalbos tekstą. Pakelkite galvą ir akimirkai stabtelėkite. Paskui pasakykite tą frazę savo žodžiais.

Pauzė suteikia kalbai pokalbio pobūdį. Ji jums gali atrodyti ilga kaip amžinybė, tačiau jūsų auditorijai tai tik mikrosekundė, „suskaidanti“ sakinį, sužadinanti auditorijos laukimą ir padedanti klausytojams suprast.

Šis metodas vadinamas „Pažiūrėti – stabtelėti – pasakyti“ metodu ir jį naudojo tokie puikūs oratoriai kaip Churchillis, Rooseveltas, Reaganas. Taigi skaitykite kalbą kaip šie lyderiai ir įkalbėkite savo auditoriją, įtikinkite savo klausytojus.

13. Poezijos galia

„Kas kalba eilėmis tai, ką kiti pasako proza?“ – Alexander Pope

Kalbėdami iš teksto, skaitykite jį taip, tarsi jis būtų atspausdintas kaip poetinis tekstas. Savo kalbą transformuokite į poeziją. Skaitykite frazę po frazės.

Nesvarbu, kokia būtų jūsų kalba –ilga ar trumpa – vis tiek paėmę jos atspausdintą tekstą suskaidykite jį į atskiras frazes.

Pavyzdžiui transformuotas Kennedy‘o inauguracinės kalbos 1961 metais įžangos fragmentas gali būti sakomas taip:

Šiandien stebime
ne partijos pergalę,
o laisvės triumfą,
simbolizuojantį ir pabaigą,
ir pradžią,
reiškiantį ir atsinaujinimą ir pokytį.

Išdėstykite savo frazes kaip lyderis ir tada sakydamas kalbą toks ir atrodysite.

14. Posakių galia

„Tie žodžiai kaip durklai sminga į mano ausis“ – William Shakespeare

Jei norite sukurti stiprų posakį, pasinaudokite CREAM (Contrast – Rhyme – Echo – Alliteration – Metaphor, liet. Kontrastas – Rimas – Atbalsis – Aliteracija – Metafora) metodu.

Pabandykite savo posakyje suporuoti antonimus: dabartis – ateitis, pralaimėjimas – pergalė, pradžia – pabaiga ir pan.

Rimas – bene vienas seniausiai naudojamų triukų. Pavyzdžiui: „Humanity, not legality, should be our guide“ (liet. Turėtum vadovautis humaniškumu, o ne teisėtumu).

Atbalsis yra kokios nors žodžio pasikartojimas frazėje. Pavyzdžiui: „Dievas padeda tiems, kurie patys padeda sau“ arba „Jums reikia žinoti tik vieną dalyką – pirkėjų poreikius“.

Aliteracija – tai dar viena nuo seno naudojama eiliavimo gudrybė. Beje aliteracijoms priebalsiai tinka geriau nei balsiai. Pavyzdžiui: „Vary the Pose and vary the Pitch and don‘t forget the Pause“ (liet. kaitaliokite pozą, kaitaliokite toną ir nepamirškite pauzių).

Metafora – tai jūsų vaizduotės vaisius. Leiskite sau pafantazuoti. Taip atsirado frazės „viršūnių pasitarimas“, „geležinė uždanga“.

Nepamirškite, kad kalbai reikia tik vieno įspūdingo posakio, nes jūsų auditorija vargiai ar įsimins daugiau.

James C. Humes „Čerčilio iškalba, Linkolno tvirtybė“ – knyga privalanti būti kiekvieno lyderio bibliotekoje. Joje rasite daug daugiau sėkmingų oratorių paslapčių, pavyzdžių, patarimų, padėsiančių jums lengviau motyvuoti savo darbuotojus, pristatyti naujus produktus, įtikinti potencialius investuotojus ir kitose kasdieninėse gyvenimo situacijose.

Bus daugiau….

Leave a Reply