Warren Buffett

Warrenas Buffettas

Warren Edward Buffett (g. 1930 m. rugpjūčio 30 d., JAV) – investuotojas, verslininkas, filantropas, žinomos investicinės kompanijos „Berkshire Hathaway“ valdybos pirmininkas, vienas turtingiausių žmonių pasaulyje.

Žmogus su labai spalvingu asmeniniu gyvenimu, nuopuoliais ir pakilimais. Ypatingai turtingas žmogus. Žmogus, turintis savo vertybes ir baimes. Genialus žmogus.

Warren Buffett – vienas iš konservatyviausių investuotojų. Nemėgstantis klysti ir puikiai žinantis, ko nori. Jo genialumas slypi sugebėjime susikoncentruoti. Savo investavimo paslaptį jis įvardina paprastai – kiekvienas galėjo pamatyti, jog šie verslai nebuvo įvertinti pakankamai!

Warren Buffett nuo pat vaikystės žavėjosi skaičiais. Jie su draugu surašinėdavo pravažiuojančių automobilių numerius. Rinko statistiką, kurios valstijos numerių kurią savaitės dieną sutinkama dažniau. Vaikystėje su draugu pardavinėjo vaisvandenius gatvėje ir atliko “marketinginius tyrimus” – skaičiavo gėrimų kamštelius iš šiukšlių dėžių gatvėse. Taip jie susižinojo, katrie gėrimai yra populiaresni. Jis tiesiog sugebėjo išnaudoti savo talentą suvokti aplinką skaičiais. Juos greitai konvertuoti. Matyti ne tik sumas, bet suvokti, ką šios sumos reiškia.

„Taip jau taip atsitiko, kad mano tėvas užsiiminėjo investicine veikla, ir aš lankydavausi jo biure šeštadieniais, – sako W. Buffett. – Kai man buvo septyneri, aš pradėjau skaityti ten buvusias knygas. Jau gana anksti aš žinojau, ko aš noriu. Tai yra didžiulis privalumas.“

Vidurinėje su draugu Warren’as nuspirko žaidimų automatą ir gautą pelną investavo į naujų automatų pirkimą. Kai jų buvo jau aštuoni, jie pardavė savo verslą, o Warren’as iš to pradėjo naują smulkų verslą ir turėjo už ką pirkti akcijas. Būdamas 26-ių jis jau turėjo 174 000 dolerių, tai yra 1,4 milijono dolerių dabartiniais pinigais.

Kai 1956 metais jis pradėjo savo sąskaitų valdymo verslą, iš įvairių investuotojų sukrapštęs 100 000, buvo pravardžiuojamas keistuoliu. Jis atsisakė pasakyti netgi tėvams kur jis deda pinigus. Žmonės sakė, kad jis sužlugs, bet po 14 metų, baigęs šį verslą, jis jau valdė 100 milijonų dolerių.

W. Buffett visą laiką laikėsi nuostatos: „Dirbti su tais pačiais žmonėmis; valdyti tas pačias akcijas; būti tame pačiame versle“. Kai kas sako, kad jam tiesiog sekasi. Bet ar gali “tik sektis” šitiek metų? Su šitiek sandorių? Tokiai sėkmei pagrįsti turi būti reali priežastis. W. Buffett sako, kad “jei nesupranti verslo, negali jo įvertinti”. Juokaudamas jis savo paskaitose kartoja, kad jie geri draugai su B.Gates’u, bet jis neinvestuos į Microsoft, nes ji to nesupranta. Jis teigia – „Rizika atsiranda iš to, kad nežinai ką darai“. Kitame interviu jis priduria – „Aš nesu tinkamas žaisti futbolą, aš nesu tinkamas groti smuiku. Taip išėjo, kad aš užsiimu tuo, kas šioje visuomenėje labai smarkiai apsimoka… jei būčiau gimęs kažkada anksčiau, būčiau tapęs kokio nors gyvūno priešpiečiais“.

„Nėra jokios formulės, kaip apskaičiuoti tikrąją vertę. Jūs tik turite gerai išmanyti tą sritį, kuriai priklauso jus dominanti kompanija. Tikrosios vertės apskaičiavimas yra pusiau menas, pusiau mokslas. Pirkti akcijas reikia tada, kai jos nėra labai smarkiai nuvertėjusios. Jos turi būti parduodamos už tokią kainą, kuri, jūsų nuomone, yra mažesnė už realią verslo vertę… be to, tam verslui turi vadovauti sąžiningi ir gabūs žmonės. Taigi jeigu jums pasiseka nupirkti verslą už žemesnę kainą, negu jis šiandien vertas, tai labai tikėtina, kad laikui bėgant susikrausite visai nemenką krūvą pinigų. Kaina yra tai, ką jūs sumokate. Vertė yra tai, ką gaunate.“ – mano Warren Buffett.

Anot „Berkshire Hathaway“ vadovo, jeigu asmuo žino kaip sukurti gerą verslą ir kaip padaryti gerą produktą vienoje srityje, jis gali perduoti šias žinias kitoms pramonės šakoms. Vis dėlto reikia suprasti: yra dalykų, kurių jūs niekada nesuprasite. „Žinoti, ko neverta daryti, taip pat svarbu, kaip suprasti, į ką reikia koncentruotis. Kažkas pasakė: kad laimėti prieš Bobą Fišerį (vienuoliktas šachmatų pasaulio čempionas), jūs turite su juo žaisti bet kokį žaidimą, išskyrus šachmatus. Aš nežaidžiu šachmatais su Bobu Fišeriu“, – sako W.Buffett.

Tai žmogus, kuris nekalba, o daro. Kaip ir visi kurie nuveikė daug, pasiekė labai daug ir nė nemano sustoti. Jie neturi laiko kalboms. Jie dirba, nesvarbu, ką konkrečiai šis žodis reikštų – ieškotų investicijos objektų, statytų, pardavinėtų….

„Jeigu Federalinio Rezervų banko vadovas pašnibždėtų man į ausį, kokia bus finansinė šalies politika kitus dvejus metus, tai nepadarytų įtakos nei vienam mano atliekamam veiksmui. Jūs privalote galvoti patys už save ir sau. Mane stebina, kaip žmonės su aukštais intelekto koeficientais negalvodami mėgdžioja kitus… man kiti žmonės kurti idėjų nepadeda“ – pastebi jis.

„Rinkoje sukasi masės kvailų žmonių; visa tai labai panašų į didžiulį kazino… be to visi čia geria. Jeigu sugebėsite apsiriboti tik kokakola, tai jums viskas turėtų baigtis gerai. Žmonės mėgsta, kai jiems miglotai pažada, tarkime, laimingą loterijos bilietą, kurio lošimų tiražas vyks kitą savaitę… o garantija lėtai praturtėti jų paprastai nedomina.“ – pažymi minimas investuotojas.

Warren Buffett stengiasi turėti tik tuos darbuotojus ir tik tiek, kiek yra būtina. Jis nuolatos sako: neturėsi teisininkų – nereiks bylinėtis. Jis nori turėti darbuotojus, kurie mąstytų kaip savininkas. Jis teigia – mes negalime nupirkti lojalumo. Tai puikus požiūris, sugriaunantis visas motyvacijos sistemas. Jo sekretorė gauna didesnį darbo užmokestį nei pats milijardierius. Ji žino, kad jos alga daugiau niekada nebus pakelta ir ji vis tiek nori dirbti su W. Buffet`u.

Milijardierius turi puikų sugebėjimą vadovauti, būti autoritetu, bet nesikišti į sprendimų priėmimą. Jis ateina į pagalbą savo turto valdytojams, tačiau kiekvienas Berkshire Hathaway įmonės valdytojas kartoja tą patį. Jis nesako, ką daryti. Jis suteikia informacijos, bet jis nenusprendžia. Jis taip sudėlioja situaciją, jog vadovas jaučiasi sprendžiantis pats. Kaip yra iš tikrųjų, niekas nepasakys. Iš vienos pusės, su juo dirbdamas nieko neišmoksi, nes jis nenoriai prisileidžia prie savęs žmones. Kita vertus jis visada apsuptas žmonių, su jais daro verslus, jiems deleguoja įmonių valdymą. Skaitant apie jį susidaro nuostabaus vadovo įspūdis.

“Microsoft” įkūrėjas Bill Gates ir Warren Buffett ragina kolegas milijardierius aukoti savo pinigus. W. Buffett pareiškė esąs labai patenkintas 2006-aisiais priimtu savo sprendimu paaukoti 99 proc. savo turto Anot Parry Stonesifer, buvusio Bilo ir Melindos Geitsų  fondo pirmininko, jie kreipiasi į pasiturinčius JAV piliečius, ragindamas juos išsiskirti su dalimi savo pinigų. Abu draugai tikisi, kad jų iniciatyva padės surinkti 600 mlrd. dolerių. Teigiama, kad milijardieriai teigiamai reaguoja į iniciatyvą ir vis daugiau jų pažada skirti lėšų aukoms.

W. Buffett griežtai laikosi savo vertybių. Net aukodamas jis nenori, kad pinigai būtų pravalgomi. Jie turi kurti. Ir gyvenime jis nemėgsta leisti pinigų. Jam svarbu, jog pinigai nebūtų švaistomi. Jis gyvena paprastame name, jo vaikai baigė valstybines mokyklas. Jis kaltinamas, jog nemoka džiaugtis gyvenimu. Tačiau jis nėra šykštus, o tiesiog suvokia pinigus kaip vertybę. Jis puikiai žino kaip jie atsiranda, puikiai žino, kiek jie gali uždirbti neišleidžiami. Jis nuolatos reikalauja JAV vyriausybės kelti mokesčius turtingiesiems. Jis nuolatos dalyvauja visuomeninėje veikloje. Jis dalyvauja ne maisto dalybose, dalyvauja ten, kur žmonės mokinami užsidirbti, kad jie išmoktų susidoroti su skurdu.

Tai gali šokiruoti, bet jis paniškai bijo mirties. Niekas nenori mirti, bet jį ši mintis persekioja. Jis aukoja moksliniams tyrimams, kurie galėtų prailginti žmonių gyvenimą. Aukoja ir JAV karinio saugumo sistemoms, ir kosminiams tyrimams. Vienas turtingiausių pasaulio žmonių norėtų būti ne turtingiausiu, bet ilgiausiai gyvenančiu žmogumi. Visą savo gyvenimą jis susidėliojo taip, kad jam nereiktų daryti dalykų, kurie jam nepatinka. Jis gali leisti sau nedirbti su žmonėmis, kurie jam nepatinka.

10 taisyklių, kurias Jums siūlo Warren Buffet:

1. Reinvestuok savo pelną. Kai tu padarai pelną, tave traukia jį išleisti, ką nors nusipirkti. Vietoje to – reinvestuok.

2. Nusiteik būti kitoks. Nesiremk tuo, ką sako ar daro dauguma. Vietoje to, kad elgtųsi kaip dauguma, jis ieškojo neįvertintų investicijų. Warren’ui vidurkis yra tai ką daro dauguma. Norėdamas būti aukščiau turi vertinti save pagal savo paties, o ne kitų standartus.

3. Netinginiauk.

4. Prieš pradėdamas žinok sandorio detales. Jis išmoko šią skaudžią pamoką vaikystėje, kai su draugu po pūgos turėjo nukasti sniegą prie senelio parduotuvės, už tai gavo 90 centų ir turėjo pasidalinti. Jis buvo šokiruotas, kad už tokį sunkų darbą tiek mažai gavo.

5. Stebėk smulkias išlaidas. Jis investuoja į verslus, kurių vadovai apsėsti smulkių išlaidų kontrole. Pavyzdžiui, jis nusipirko vieną kompaniją, kurios savininkas skaičiavo tualetinio popieriaus rulonėlius, kad jo niekas neapgautų (ir jį apgaudinėjo). Išlaidų kontrolė yra labai svarbi pelnui.

6. Ribok skolinimąsi. Gyvenimas skolon nepadarys tavęs turtingu. Jis niekada nesiskolino žymių sumų. Taupyk ir investuok.

7. Būk atkaklus. Atkaklumas ir sumanumas nugali stipresnį konkurentą.

8. Žinok kada pasitraukti. Būdamas paauglys, Warren vieną kartą nuėjo pastatyti už lenktynes ir pralošė. Norėdamas atgauti praloštus pinigus jis pastatė dar kartą ir vėl pralošė. Jam beveik nieko nebeliko – jis pralošė savaitės atlyginimą. Daugiau jis niekad nebelošė. Žinok kada pabėgti nuo nuostolio ir neleisk nerimui priversti statyti vėl.

9. Įvertink riziką. Įsivaizduok visus pačius blogiausius scenarijus, paklausk savęs “o kas toliau?”, tai padės pamatyti galimas pasekmes.

10. Žinok ką iš tiesų reiškia sėkmė. Nepriklausomai nuo savo turto, W.Buffett niekad nematavo sėkmės doleriais.

Leave a Reply