Seras Richard Charles Nicholas Branson

Richard Branson

Richardas Bransonas – ekscentriškas ir netradiciškais poelgiais garsėjantis britų milijardierius, sukūręs korporaciją “Virgin Group”, kurią sudaro 350 įmonių ir vieną stipriausių firminių ženklų “Virgin”, kuris apima nuo “Virgin Music” iki “Virgin Airlines”. Tai žmogus, turintis neeilinius vadybininko, vadovo ir lyderio gebėjimus. Šios savybės leidžia R. Bransonui visą laiką būti verslo viršūnėje, todėl daugelis šį žmogų laiko pavyzdžiu sau ir bando perprasti garsiojo brito taikomus darbo principus.

Richardo vaikystė prabėgo Šemli Grino kaimelyje netoli Londono. Kaip jis teigia, tai buvo nepaprastai laimingi metai. „Aš kiekvieną gyvenimo akimirką jaučiau tėvų meilę“, –memuaruose rašė Bransonas. Tačiau ši meilė neleido tinginiauti ar pasiduoti silpnybėms. Motina ir tėvas siekė, kad Richardas išaugtų stiprus ir nepriklausomas, todėl kartais jam tekdavo savotiški išbandymai.

Vieną dieną, kai Richardui buvo vos tik ketveri metai, mama jį išlaipino iš automobilio plyname lauke ir liepė savarankiškai rasti kelią namo. Iki namų buvo keli kilometrai. Ilgai klaidžiojęs Richardas galiausiai rado kelią namo. Kitąkart, mama jam įdavė dviratį, į krepšį įdėjo obuolį bei kelis sumuštinius, prisakė vandeniu pasirūpinti pakeliui ir išsiuntė pas giminaičius, gyvenusius mažame miestelyje už 80 kilometrų. Kitą dieną dvylikametis Richardas grįžo nepaprastai pavargęs ir labai išdidus, o išradingoji motina tuoj pat nusiuntė jį pas miestelio kunigą – padėti skaldyti malkas.

Seras Richardas Bransonas iki 13 m. mokėsi Scaitcliffo, vėliau – Stou vidurinėje, kur ir pradėjo pirmąjį savo verslą – įkūrė Student Magazine. Būdamas 17 m., įkūrė pelno nesiekiančią organizaciją – Studentų Konsultavimo Centrą. 1970 m. Bransonas pradėjo prekiauti muzikos įrašais paštu, netrukus po to atidarė įrašų parduotuvę Londone, Oksfordo gatvėje.

1972 m. su Niku Pauvelu atidarė įrašų studiją Virgin Records. Pirmas kompanijos projektas – instrumentalisto Mike Oldfield’o albumas „Tubular Bells“, tapęs bestseleriu. „Vėliau įrašų kompanijai sekėsi vis geriau, ji atrado daug būsimų muzikos žvaigždžių, pavyzdžiui, „Rolling Stones“, „Sex Pistols“ ir kt. 1980-aisiais kompanija nusipirko naktinį klubą „Heaven“. 1992 m. Bransonas pardavė „Virgin Records“ prekinį ženklą kompanijai EMI (kuri buvo labiau konservatyvi ir nutraukė kontraktą su Sex Pistols), kad išlaikytų savo rankose skrydžių bendrovę. Bransonas yra sakęs, kad pardavęs „Virgin Records“ verkė, kadangi pastaroji buvo Virgin imperijos pradininkė. Vėliau, norėdamas sugrįžti į muzikos įrašų verslą, Bransonas įkūrė kompaniją „V2 Records“.

Per kraštus besiliejančią energiją ir nepaprastą gebėjimą džiaugtis gyvenimu Richardas Bransonas paveldėjo iš Senelės. Senolė gyveno savo malonumui, mėgo šokti ir aktyviai ilsėtis. Sulaukusi 89 metų išgarsėjo dviem rekordais: buvo pripažinta vyriausiu žmogumi Britanijoje, sėkmingai išlaikiusiu Lotynų Amerikos šokių egzaminą, o 90-ies – vyriausia golfo žaidėja, įmušusia kamuoliuką vienu smūgiu. Būdama 99 metų, senelė išsiruošė aplink pasaulį ir Jamaikoje plaukiodama taip įsismagino, kad laivas išplaukė be jos, o toji liko paplūdimyje, vilkėdama vien maudymosi kostiumėlį. Priešmirtiniame laiške ji giminaičiams pranešė, kad pastarieji dešimt metų buvo geriausi jos gyvenime. „Kad jau gyveni, tai iš gyvenimo imk viską“, – šį kredo ji perdavė ir Richardui.

Kaip teigia pats Bransonas, mokykloje jis turėjo nemažai vargų dėl mokslų. Jis sirgo disleksija (skaitymo sutrikimas), todėl sunkiai sekėsi skaityti ir rašyti Tai nebuvo pripažįstama kaip įgimtas trūkumas ir jis buvo laikomas tiesiog tinginiu. Tai R. Bransoną privertė ieškoti išeities ir jis ją rado – tekstus išmokdavo atmintinai.

Bransonas būdamas moksleivis pasižymėjo nusistovėjusių normų nepaisymu, nesivaržė kritikuoti mokyklos tvarką, mėgo išbandymus. Kartą nepaisydamas disleksijos dalyvavo rašinių konkurse ir jį laimėjo. Nepaisant prastų pažymių, kurį laiką Richardas buvo tikras mokyklos didvyris, mat daug sportavo ir buvo net trijų – futbolo, regbio ir kriketo – komandų kapitonas. Tačiau patyrus rimtą kelio traumą sportininko karjeros teko atsisakyti. Viena jo mokytoja sakydavo: „Tu atsidursi kalėjime arba būsi milijonierius“.

Mokyklos bendrabučio kambarėlyje Richardas įkūrė savo pirmąją kontorą ir pradėjo leisti „Student Magazine“. Kadangi telefono kambaryje nebuvo, reklamos užsakovams ir laikraščio herojams jaunasis redaktorius skambindavo iš taksofono gatvėje. Richardas surinkdavo telefonų stoties numerį ir skųsdavosi, kad taksofonas nesujungęs prarijo monetą. Telefonininkė sujungdavo su reikiamu numeriu ir pranešdavo: „Su jumis kalbėsis ponas Bransonas.“ Ši frazė skambėjo taip, lyg sekretorė pristato solidžios leidyklos direktorių. Niekas nė nenutuokė, kad kitame laido gale trypčioja penkiolikmetis, renkantis reklamą kol kas neegzistuojančiam leidiniui. Tuomet jaunasis verslininkas ištobulino firminį derybų stilių, kalbėdavo lakoniškai, atkakliai ir be kompromisų.

Nors gali atrodyti, kad R. Bransonas – laimės kūdikis, kuris nežino, kas yra nesėkmė, tai netiesa. Nuo pat mokyklos laikų sukaupęs didelę verslo patirtį, žvelgdamas atgal R. Bransonas sako, kad jo sėkmė nebuvo planuota. Anot jo, viską lėmė dešimt gyvenimo tiesų, dalį kurių jis išmoko dar vaikystėje:

1. Mesk iššūkį didiesiems.

2. Daryk tai nuolat.

3. Derėkis: viskas turi būti svarstytina.

4. Paversk savo darbą pramoga.

5. Daryk tik teigiamus sprendimus.

6. Būk malonus su žiniasklaida.

7. Nevadovauk „avims“, varyk šalin „kates“.

8. Judėk kaip kulka.

9. Dydis nesvarbu.

10. Būk paprasta, normali asmenybė.

Milžiniškos kompanijos galva visuomet tenkinosi mažais dalykais, todėl ir gavo pravardę Milijardierius hipis. Jis visada rengiasi taip, lyg drabužiai būtų iš dėvėtų drabužių parduotuvėse. Iki šiol jo šeimyna gyvena kukliame namelyje ant vandens. Teigiama, kad jie neperka net vyno, brangesnio nei 15 svarų.

Richardas Nuolat nesiliauja stebinęs pasaulio. Jis pirmasis ėmėsi plėtoti kosmoso turizmą. „Tikimės, kad tūkstančiai žmonių įgyvendins savo svajonę ir pasigrožės mūsų planeta iš kosmoso, išvys tikrąjį žvaigždžių grožį“, – pareiškė Bransonas.

Bransono kompanija laikoma fenomenu, nes dar niekam nėra pavykę to paties „brando“ sėkmingai išplėtoti tokiame plačiame skirtingų prekių bei paslaugų spektre. Šio britų verslo maištininko rinkodaros strategijos ilgus metus buvo ir bus tyrinėjimų objektas.

Per artimiausius penkerius metus jis planuoja į kosmosą nuskraidinti iki trijų tūkstančių žmonių, specialus kosminis laivas statomas kompanijos „Virgin“ užsakymu. Kosminio turo kaina – 200 tūkst. dolerių. Dar jis svajoja pastatyti viešbutį Mėnulyje. Ir yra pasiryžęs vos ne pusę savo verslo imperijos pajamų skirti kovai su globaliniu atšilimu.

Leave a Reply