Jurga Ivanauskaitė

Jurga Ivanauskaitė – lietuvių rašytoja, visuomenės veikėja, eseistė, publicistė, dailininkė ir dramaturgė.

J.Ivanauskaitės kūryboje daug intymumo, noro pasislėpti nuo vulgarių pašalinių žvilgsnių, sudėtingų dvasinių procesų aprašymų, kurie yra ne tik autorės kūrybinės biografijos faktai, bet, kaip tai neabejotinai bus suprasta vėliau, ir konkretaus laikmečio bei regiono intelektualų dvasinių ieškojimų liudijimas. Todėl ir Jurga Ivanauskaitė įdomi ne tik kaip rašytoja, dailininkė, kultūros antropologė, fotografė, žurnalistė, visuomenės veikėja o pirmiausia kaip unikalus sociokultūrinis reiškinys, asmenybė, kuri sugebėjo dvasiškai transformuoti save ir pakilti į kitą, svetimą filisterinei sąmonei, egzistencijos ir būties procesų suvokimo lygmenį.

Jurga Ivanauskaitė gimė 1961 lapkričio 14 dieną Vilniuje. Jau vaikystėje pradėjo domėtis rytų kultūromis ir civilizacijomis. Iš pradžių domėjosi japonų, o kiek vėliau Indijos, bei Tibeto kultūros ir religijomis. J.Ivanauskaitė nuo pat mažens galima sakyti buvo menininkė. Mėgo skaityti, rašyti.

1980 metais baigė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą ir pradėjo studijuoti Vilniaus dailės akademijoje grafikos studijas. Akademiją baigė 1985 m. Tais pačiais metais  pasirodo pirmasis Jurgos Ivanauskaitės novelių rinkinės „Pakalnučių  metai“. Studijuodama ji pasižymėjo kaip maištininkė, stengėsi savo kūrybą atitolinti nuo marksistinės ir komunistinės ideologijos. Baigusi studijas 1988 m. išleidžia pirmąjį savo romaną „Mėnulio vaikai“. Jurgos Ivanauskaitės knygų yra išversta į anglų, latvių, lenkų, rusų, vokiečių kalbas.

1993 m. Išleistas romanas „Ragana ir lietus“, kuris vėliau buvo išverstas ir į latvių kalbą. Tais pačiais metais jos pirmoji kelionė į Indiją, Dharamsalą.

Ji keliavo po šiaurės Indiją, aplankė Dardžilingą, Kalimpongą, Varanasį, Bodhgają, Sikimo karalystės sostinę Gangtoką. Ilgiau apsistojo Dharamsaloje, šio miesto bibliotekoje rinko medžiagą apie Tibeto kultūrą, religiją, papročius, budizmo filosofiją. Tai pradėjo naują jos kūrybos etapą. Eseistinius, publicistinius, o kartais ir mistinius kelionių įspūdžius Jurga Ivanauskaitė stengiasi papildyti piešinių ir fotografijų parodomis.

Tibetas ją užkrėtė ir sužavėjo, todėl 1998 m. grįžusi iš Tibeto surengė piešinių parodą „108 Mandalos” o po metų 1999 metais fotografijų parodą “Tibetas – kita realybė”

2002 m. prie prezidentūros, kai buvo laukiama atvykstant tuometinio Kinijos prezidento Jiang Zeminio, rašytoja Jurga Ivanauskaitė buvo suimta. Policininkai ją suėmę laikė apie 1 valandą ir kai Kinijos prezidentas atvyko į prezidentūra, ji buvo paleista.

2003 m. Nominuota Č. Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ 2002 metų Tolerancijos žmogaus titului; apdovanota fondo diplomu.

2005 m. Ji buvo apdovanota LATGA-A Aukso žvaigžde ir Metų autoriaus diplomu, po metų jai atiteko Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) aukso medalis ir diplomas.

2007 metais pagal Jurgos Ivanauskaitės romanus: „Ragana ir lietus“, „Placebas“, „Sapnų Nublokšti“ režisierius Algimantas Puipa sukūrė filmą „Nuodėmės užkalbėjimas“. Lietuvoje šis kino filmas uždirbo 686 tūkstančius litų.

2007 metais vasario 17 dieną kovoje prieš vėžį krito ši garsi Lietuvos rašytoja.

2008.02.28. Kino filmo „Nuodėmės užkalbėjimas“ J. Ivanauskaitės romanų „Ragana ir lietus“, „Placebas“, „Sapnų nublokšti“ motyvais (režisierius Algimantas Puipa).

Išleista knyga Jurga. Atsiminimai, pokalbiai, laiškai”. Sudarė Dovilė Zelčiūtė.

2009.02.18 Vilniuje kino teatre „Forum Cinemas Vingis” įvyko dokumentinio filmo apie J. Ivanauskaitę „Šokis dykumoje” premjera (režisierė Agnė Marcinkevičiūtė, antrasis režisierius Vytautas V. Landsbergis, prodiuserė Živilė Gallego).

Leave a Reply