Džonas Vinstonas Lenonas

Džonas Vinstonas Lenonas

Džonas Vinstonas Lenonas (John Winston Lennon) – anglų muzikantas, kompozitorius, politikas, „The Beatles“ grupės narys, moterų numylėtinis ir aktyvus kovotojas už taiką žemėje. Savo įdomų ir prasmingą gyvenimą užbaigė po šizofrenija sergančio žudiko kulkų. Praėjus daug laiko po Džono Lenono mirties, jis vis dar išlikęs daugelio žmonių galvoje.

1957 m. D.Lenonas mokykloje buvo retas svečias pamokose ir tik didelių pastangų dėka, padedant mokyklos direktoriui, jam pavyko įstoti į menų koledžą Londone. Šiame koledže Džonas susipažino su savo būsimąją žmona Sintija Pauel. Dažnai trukdantis paskaitas, nesimokantis Dž. Lenonas buvo rakštis koledže ir nebuvo pageidaujamas. Jį iš koledžo pavyko išvyti tik tada, kai jis neišlaikė egzaminų.

Kalbama, kad muzika susižavėti D.Lenoną įkvėpė Elvio Presley daina „Heartbreak Hotel“.  1957 m. liepos 6-ąją, Dž.Lenonas susipažino su Polu McCartney. Polas Makartnis mokė groti Džoną gitara, jie kartu pradėjo rašyti dainas ir  savo grupę pavadino „The Beatles“ (Bitlais). 1960 m. dar niekam nežinomi talentai grojo „Jacaranda“ klube. Jų pasirodymą pastebėjo vadybininkas Allan Williams, kuris ir tapo pirmuoju „The Beatles“ grupės vadybininku.

1962 metų rugpjūčio 23 dieną  įvyko, Džono ir  Sintijos vestuvės.

1963 m. vasario 11 dieną grupė išleido pirmąjį albumą, pavadintą „Please Please Me“. Albumas tapo sensacija ir užėmė pirmąją vietą Didžiosios Britanijos topuose. Buvo nuspręsta veržtis į JAV rinką. 1964 m. sausio mėnesį JAV pasirodė ir tapo hitu singlas „I Want To Hold Your Hand“. Sėkmė ir begalės koncertų juos lydėjo iki 1966 m. balandžio mėnesio, Džonas Lenonas interviu laikraščiui „London Evening Standard“ apie krikščionybę yra pasakęs: „Krikščionybė išeis. Tai išnyks ir pasitrauks. Aš nežinau tai, kas pirmiau išnyks rokenrolas ar krikščionybė. Mes esame populiaresni negu Jėzus. Jėzus buvo geras, bet jo sekėjai buvo stori ir prasti.“ Kai šią citatą perspausdino vienas amerikiečių paauglių žurnalas, kilo baisus nepasitenkinimas, prasidėjo Bitlų albumų deginimai ir skelbiamas boikotas. Radijo stotys nustojo grojusios Bitlų kūrinius. 1966 m. rugpjūčio 11 dieną Džonas Lenonas buvo priverstas atsiprašyti. Vatikanas priėmė atsiprašymą ir viskas nurimo.

Perkopę dvidešimt tris metus, bitlai tapo turtingi ir įtakingi chuliganai, kuriems negaliodavo joks tabu. 1966 metų lapkričio 9 dieną Džonas Lenonas susipažino su japonų dailininke, avangardiste Joko Ono, turtingo japonų bankininko dukra. Teisėta žmona Sintija padavė prašymą skyryboms ir pagrindinę priežastį nurodė vyro svetimoteriavimą. 1968 m. lapkričio 8 dieną Džonas Lenonas išsiskyrė su Sintija Paeul. Nepraėjus metams, 1969 metų kovo 20 d. Gibraltare susituokė Džonas Lenonas ir Joko Ono. Praėjus mėnesiui Džonas pakeitė savo antrąjį vardą Vinstoną į Ono ir tapo Džonu Ono Lenonu (John Ono Lennon).

Naujoji žmona įtraukė Džoną į akcijas nukreiptas prieš karą Vietname. Dainininkas protestuodamas prieš karą net atsisakė Karalienės apdovanojimo.

1969 m. rugsėjo mėnesį Džonas paliko grupę. Praėjus maždaug pusei metų, balandžio 10 d. Polas Makartnis viešai paskelbė apie grupės išyrimą.  Iširus grupei, kiekvienas buvęs jos narys pradėjo savo solinę karjerą.

1970 m. sausio 5 d. Džonas Lenonas pareiškė, kad visas gautas pajamas uždirbtas iš dainų ir plokštelių paskirs kovai už taiką planetoje.

Organizavęs dideles akcijas ir koncertus, padaręs keletą didelių išsišokimų, Džonas su žmona sulaukė didelio valdžios dėmesio ir priešiško reakcijos iš prezidento Ričardo Niksono. FTB agentai pradėjo rinkti medžiagą ir klausytis pokalbių, atlikinėti kratas. Tai buvo daroma tam, kad muzikantas paliktų šalį. 1972 m. JAV valstybės administracija nusprendė dainininką deportuoti. Tik 1976 m. po ilgo bylinėjimosi Džono Lenono deportacijos byla baigėsi teigiamai ir jis gavo žaliąją kortą, leidžiančia gyventi šalyje.

1980 m. gruodžio 8 dieną nugriaudėjo penki šūviai. Šizofrenija sergantis žudikas Deividas Čepmenas jausdamas pykti, kad jo dievinamas Dž.Lenonas tapo kitokiu, jį nušovė.

Taip žuvo vienas iš keturių grupės „The Beatles“ narių, dar žinomas kaip gitaristas, dainų kūrėjas, poetas, vokalistas, humoristas, politikos aktyvistas, aktorius. Džonas Lenonas laikomas vienu įtakingiausių XX amžiaus muzikantu ir dainų kūrėju.

Džonas Lenonas yra  ištaręs tokius žodžius  -„Visi myli tave, kai esi šešios pėdos po žeme“. Tačiau tai netiesa – Džoną Lenoną mylėjo milijonai žmonių, jis buvo garbinamas, dievinamas, aukštinamas.

Leave a Reply