Verslo dovanos: Dovanojimo etiketas

verslo dovanos

Artėja Kalėdos. Įstaigos, įmonės ir organizacijos pasipuošia savo vitrinas, langus, teritoriją. Parduotuvės pradeda pūstis nuo kalėdinių dovanų pasiūlymų. Dovanų parinkimas bendradarbiams, vadovams, partneriams turėtų būti malonus užsiėmimas, tačiau neretai būtent jis tampa didžiuliu galvos skausmu. Norint išrinkti subtilią dovaną nebūtina išleista daug pinigų. Reikia truputi fantazijos ir šiokio tokio išmanymo. Kokios dovanos gali būti, kaip jas dovanoti, ko geriau nedovanoti Kalėdoms savo kolegoms, vadovams, partneriams?

Dovana visada turi atitikti santykius su asmeniu, kuriam ji teikiama. Būtina atsižvelgti į žmogaus interesus, pomėgius. Ne visuomet dovanojami yra daiktai, t.y. kuo puikiausia dovana gali būti kvietimas į spektaklį. Dovana negali būti per brangi, nes toks gestas gali būti suprastas kaip noras įsiteikti, arba per daug įpareigojanti.

Vadovui dovanokite bendrą dovaną su kolegomis ar tiesiog įteikite paprastą atvirutę. Paprastai darbuotojai neturėtų dovanoti dovanų savo darbdaviams. Tačiau tam tikra proga nedidelė dovanėlė – kanceliarijos reikmuo, butelis gero alkoholinio gėrimo arba šalikas – toleruotina. Vadovui galima padovanoti ir kolegų iškeptą pyragą ar sausainių, saldainių. Bet dovana neturėtų būti brangi.  Jei vadovas vedęs, galima paruošti dovanėlę ir jo antrajai pusei. Neseniai dirbantis darbuotojas neturėtų dovanoti dovanų viršininkui – jas galima palaikyti kyšiu. Negalima vienodomis dovanomis apdovanoti partnerių firmos prezidento ir kitų darbuotojų – atrodys, kad negerbiate firmos vadovo. Ypač jautriai į tai reaguoja japonai, kinai, korėjiečiai.

Dovanoti dovanas ir atvirutes galima ir tiems, kurie Kalėdų nešvenčia. Tiesiog reikia naudoti pasaulietiškus sveikinimus, kaip „Su šventėmis“ ir pan. Daugumoje šalių įprasta dovanoti dovanas ir suvenyrus verslo partneriams. Dovana kitos šalies verslininkui turėtų būti susijusi su mūsų krašto kultūra ir papročiais. Tai gali būti žymaus dailininko paveikslas, nedidelė skulptūrėlė, keramikos dirbinys, vertinga knyga ir pan. Jei ant dovanos yra firmos ženklas, jis neturi būti didelis, kad neatrodytų kaip rėksminga reklama. Nedovanokite du kartus to paties suvenyro, ypač su firmos ženklu, tam pačiam asmeniui ar firmai. Oficialių susitikimų metu teikiamos dovanos turi atitikti firmų santykius.

Svarbu ne tik dovanoti, bet ir priimti dovanas. Sulaukus netikėtų dovanų, nebūtina atsidėkoti tuo pačiu. Pakanka tik šilto „Ačiū“. Dėkingumo laipsnis neturi priklausyti nuo dovanos brangumo. Amerikoje dovanos išvyniojamos svečio akivaizdoje. Kinijoje ir kituose rytų šalyse dovana duodama ir imama abiem rankomis, išvyniojama vėliau, ne prie svečių. Nepriimti dovanos negalima, nes taip parodome, jog dovana nepageidaujama, o dovanojantysis negerbiamas.

Nežinodami, ką dovanoti kolegai, galite dovanoti dovanų čekį. Svarbiausia, kad jis būtų iš mėgstamos parduotuvės. Jeigu darbovietėje yra tradicija dovanoti asmeniškai, o ne traukti dovanas iš bendro maišo, darykite tai privačiai, kad niekas neįsižeistų. Tačiau nebūkite pernelyg asmeniški ir atsisakykite brangių dovanų.

Teigiama, kad Kalėdų metu paprastai verslo dovanų etiketo nepaisoma. Įprasta verslo dovana, kad ir rašiklis, visai šauniai atrodytų verslo partneriui atsiųsta Kalėdų kojinėje ar papuošta vatinėmis snaigėmis. Pakuojant reikėtų nepamiršti šventinės simbolikos: raudonos spalvos, reiškiančios džiaugsmą, ar kitų kalėdinių simbolių.

2 thoughts on “Verslo dovanos: Dovanojimo etiketas

Leave a Reply