Paskelbtos produktyviausios Baltijos šalių įmonės

produktyviausios bendrovės Baltijos šalyse

Tarptautinė personalo vertinimo metodikų ir tyrimų bendrovė “Profiles International” pirmą kartą atliko tyrimą, leidusį išrinkti produktyviausias bendroves Baltijos šalyse. Tyrėjai vertino apie 30-yje sričių veikiančias įmones, iš jų vienuolikoje sričių pirmauja Lietuvos bendrovės. Produktyviausiųjų Baltijos regiono įmonių sąraše ypač išsiskiria Lietuvos įmonės “Sicor Biotech” (medicina ir farmacija − biotechnologijos), UAB “Mestilla” (chemijos pramonė), “Tele2” (IT ir telekomunikacijos) ir “Neste Lietuva” (degalinės), produktyvumu žymiai pralenkusios artimiausius savo sektorių varžovus.

Bendrovių produktyvumas buvo vertinamas lyginant įmonės pajamas ir darbuotojų skaičių. Įvertinę beveik pusantro tūkstančio Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonių, turinčių daugiau kaip pusę milijono darbuotojų, tyrėjai ne tik sudarė produktyviausių bendrovių sąrašą, bet ir išskyrė svarbiausius veiksnius produktyvumui užtikrinti.

“Galime įvardyti tris svarbiausius bruožus, būdingus dideliu produktyvumu pasižyminčioms įmonėms. Tai pažangiai organizuota veikla, efektyvūs vadovai ir veiksmingai pasitelkiami darbuotojai. − sako Airida Zavadskė, “Profiles International” vadovė Baltijos šalims. − Efektyvumas prasideda aiškia įmonės strategija. Ji tinkamai perduodama visai organizacijai, kurioje kiekvienas darbuotojas suvokia savo pareigas ir tikslus bei žino, kas, kaip ir kada turi būti padaryta. Kalbant paprastai, produktyviausios Baltijos šalyse įmonės padaro daugiau pasitelkdamos mažiau darbuotojų”, − teigia tyrėja.

Pasak A. Zavadskės, didelės įtakos produktyvumui turi tiek bendrovės žmogiškųjų išteklių, tiek veiklos procesų valdymas. “Pažvelkime į savo sektoriuose ypač išsiskyrusias įmones. Pavyzdžiui, “Sicor Biotech” garsėja inovacijomis ir technologine pažanga. Savo ruožtu, “Tele2″ verslo modelis grindžiamas aukštu efektyvumu: bendrovės produktyvumas ypač išsiskiria sektoriuje ir žymiai kilsteli jo vidurkį, o šio rezultato bendrovė pasiekia su mažesniais žmogiškaisiais ištekliais lyginant net su tomis pačiomis bendrovėmis Latvijoje ar Estijoje”, – sakė A. Zavadskė.

Kaip atskleidė tyrimas, visose trijose šalyse įmonių produktyvumo vidurkis yra panašus, tačiau kai kuriuose sektoriuose atskirų valstybių įmonės yra gerokai pranašesnės. Be jau minėtų biotechnologijų, chemijos, ITT sektorių, kuriuose Lietuvos bendrovės yra neginčijamos lyderės, mūsų šalis pirmauja ir mažmeninės prekybos, draudimo bei bankų srityse. Žemės ūkio bei transporto sektoriuose akivaizdžiai dominuoja Lietuvos ir Latvijos įmonės, tuo tarpu Estijos bendrovės pirmauja gamyboje ir ypač tekstilės gamyboje. Statybos ir nekilnojamojo turto, medienos, automobilių pardavimo srities lyderės yra Latvijos ir Estijos įmonės, o lietuviškos šių sektorių bendrovės nuo jų gerokai atsilieka.

Pagal bendrą produktyviausių įmonių skaičių Lietuva ir Latvija turi po 11 sričių lyderių, Estijoje veikia 7 savo srityse produktyviausiomis pripažintos bendrovės.

Baltijos šalių produktyviausių įmonių tyrimą liepos−rugsėjo mėnesiais atliko “Profiles International” atstovybė su partneriais Latvijoje ir Estijoje. Juo siekta geriau suprasti veiksnius, skatinančius organizacijų produktyvumą. Tyrimas jau dukart vykdytas JAV, o šiemet pirmąkart atliktas ir Europoje. Iš viso “Profiles International” tyrimus šiemet vykdė 40 pasaulio šalių ir artimiausiu metu bus paskelbti jų rezultatai. Baltijos šalių tyrimas prieinamas internete adresu www.balticsmostproductive.com.

“Profiles International” veikia 122 valstybėse ir padeda organizacijoms kurti efektyvų darbuotojų kolektyvą taikydama pažangius žmogiškųjų išteklių valdymo sprendimus. Bendrovė aptarnauja daugiau kaip 40 tūkst. klientų, kuriems teikia šiuolaikines vertinimo metodikas, padedančias darbdaviams efektyviai valdyti žmogiškuosius išteklius nuo atrankos ir samdymo iki ugdymo, valdymo ir paaukštinimo pareigose.

Lietuvos įmonės nugalėtojos:
Energetika ir ištekliai/Degalinės Neste Lietuva
IT ir telekomunikacijos Tele2
Chemijos pramonė Mestilla
Lošimas Olifėja, UAB
Draudimas Swedbank gyvybės draudimas, AB
Turizmas Tez Tour, UAB (su padaliniu Travelman)
Maisto pramonė Agrovet, UAB
Mažmeninė prekyba MarkIT Baltija, UAB
Gamyba/Metalo pramonė IMETA ir Ko, UAB
Finansinės paslaugos/Bankai Nordea Bank Finland Plc
Medicina ir farmacija/Biotechnologijos SICOR Biotech, UAB

Latvijos įmonės nugalėtojos:
Energetika ir ištekliai Baltenergotrade SIA
Didmeninė prekyba AMG Eksports SIA
Transporto paslaugos Pro Logistic Services SIA
Transporto paslaugos/Sandėliavimas ir krova Ventall Termināls SIA
Medicina ir farmacija/Farmacija Roche Latvija SIA
Automobiliai Baltijas Sporta auto SIA ir Auto Group Baltic SIA
Medicina ir farmacija/Medicinos prekės TRADINTEK SIA
Finansinės paslaugos Swedbank Līzings SIA
Medienos pramonė Latgran SIA
Žemės ūkis Balticovo AS
Paslaugos verslui/Spaustuvės Livonia Print SIA

Estijos įmonės nugalėtojos:
Energetika ir ištekliai/Prekyba nafta Mazeikiu Nafta Trading House OÜ
Pramoniniai produktai Norpe Eesti OÜ
Statyba ir nekilnojamas turtas Kaamos Ehitus OÜ
Gamyba Bestra Engineering (buv. Nordcester Engineering) AS
Tekstilės pramonė Friends Textile OÜ
Laivų statyba BLRT Grupp AS
Medicina ir farmacija/Medicinos paslaugos Taastava Kirurgia Kliinik AS

Leave a Reply