Ar verta investuoti į auksą?

auksas

Auksas – sena gera ir tūkstantmečių istorijoje pasiteisinusi priemonė išsaugoti sukauptą kapitalą. Tačiau tokia investicija – konservatyviems ar bent jau tiems, kurie savo investicijų pakete nori turėti „inkarą“. Investavimo specialistų vertinimu, protingai subalansuotame investicijų portfelyje galėtų būti 2–25% aukso luitų ar monetų.

Specialistai griežtai nerekomenduoja investuoti į grynąjį auksą skolintomis lėšomis ir perspėja, kad tai yra ilgalaikė, mažiausiai 3–5 metų investicija, todėl nepatariama pirkti aukso trumpalaikiais spekuliaciniais tikslais. Pastaruoju metu aukso kaina nuolat kila, tai vyksta dėl įvairių veiksnių, tačiau nėra garantijos, kad taip bus visada.

Pats pinigų keitimas į auksą, kaip ir visi kiti investavimo būdai, pastaruoju metu smarkiai sudemokratėjo. Investicinio aukso gali įsigyti kiekvienas bent keliais šimtais atliekamų litų disponuojantis Lietuvos juridinis ar fizinis asmuo. Investicinio aukso rinka atvira bet kokio storio piniginei. Galima įsigyti ir 1 g svorio aukso luitelį, kuris bus vos įžiūrimas šalia didžiausio – kilogramą sveriančio ir kainuojančio nuo 80 000 Lt luito. Kita patikima auksinė investicija – proginės monetos, kurių pigiausia šiuo metu kainuoja beveik 200 Lt, o brangiausios kaina siekia kelis tūkstančius litų. Pati investicinio aukso pirkimo procedūra taip pat gana paprasta – ypač dabar, kai ir Lietuvos rinkoje jau veikia kelios žinomoms pasaulio monetų kalykloms, siūlančioms ne tik auksinius pinigus, bet ir aukso luitus, atstovaujančios įmonės. Užtenka susisiekti su įmonių atstovais ir išsiaiškinti, ką jie gali pasiūlyti. Kelis demonstracinius pavyzdžius lietuviai aukso prekeiviai laiko komercinių šalies bankų seifuose – prireikus būsimasis klientas gali juos apžiūrėti ir pačiupinėti. Tada forminamas sandėris, klientas apmoka būsimą pirkinį ir jis tuoj pat išsiunčiamas į Lietuvą skubia apdrausta siunta. Jei pirkinys didelis ir brangus, jo perdavimas klientui taip pat vyksta viename banko seifus aptarnaujančių biurų. Perdavimo metu užpildomas priėmimo ir perdavimo aktas, nurodant investicinio aukso kiekį, parduodamų luitų ir jų sertifikatų numerius bei įrašant klientą identifikuojančią informaciją. Tiesa, užsisakius aukso plytelę, sveriančią gramą ar kelis, dalyvauti tokiose iškilmėse greičiausiai nepavyks – ją jums, taip pat apdraustą, su visais sertifikatais ir kokybės pažymėjimais pristatys skubių siuntų gabenimo kurjeris.

Juvelyriniai dirbiniai

Savo santaupas auksu paversti nusprendęs žmogus pirmiausia turi žinoti, kad ne visas auksas tinka investicijoms. Masinės gamybos juvelyriniai dirbiniai – visiškai netinkamas pasirinkimas.

Žinoma, jei tai nėra karalių laikus menanti relikvija ar kitoks antikvarų medžiojamas dirbinys. Paprasti masiniu būdu gaminami žiedeliai ar auskarai – ne investicija. Visų pirma jų praba daug, kartais kone dvigubai mažesnė nei grynų aukso luitų ar monetų.

Specialistai perspėja, kad jeigu perkant juvelyrinius dirbinius tikimasi investuoti į auksą, o ne į meno kūrinį, vėliau gali laukti didelis nusivylimas. Bandant parduoti tokį auksą, už jo kiekį dirbinyje dažniausiai siūloma keliskart mažesnė kaina nei rinkos. O investicinio aukso kaina artimiausia biržos kainai, kuri priklauso nuo aukso pasiūlos ir paklausos pasaulinėje rinkoje. Be to, juvelyriniai dirbiniai Lietuvoje apmokestinami PVM mokesčiu, o investicinio aukso tiekimas ir įsigijimas iš kitos ES valstybės nėra apmokestinamas.

Aukso plytos ar monetos?

Savo privalumų turi tiek aukso monetos, tiek luitai. Pavyzdžiui, 50 g aukso luite 1 g kaina mažesnė nei vienos Trojos uncijos (31,1034807 g) monetoje, tačiau laikui bėgant moneta įgyja papildomą numizmatinę vertę, todėl ilgalaikėje perspektyvoje gali atnešti didesnį pelną nei aukso luitas. Populiariausios pasaulyje investicijos – į vienos Trojos uncijos monetas ir 100 g aukso luitus.

Joms taikomas ir mažiausias komisinis mokestis. 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 50 g ir 100 g aukso luitai tradiciškai štampuojami. Kiekvienas štampuotas aukso luitas turi unikalų

numerį. 250 g, 500 g ir 1 kg luitai dažniausiai liejami. Jie taip pat turi savo unikalų numerį. Luitai dažniausiai parduodami įpakuoti į atskirą hermetišką pakuotę. Aukso luitams naudojamas 995–999,9 prabos auksas.

Nors vienos uncijos auksinės monetos pačios populiariausios tarp investuotojų, kai kurios monetų kalyklos kaldina ir mažesnių nominalų, turinčių tik pusę, ketvirtadalį, vieną dešimtąją ir vieną dvidešimtąją Trojos uncijos aukso monetas. Aukso praba monetose gali svyruoti nuo 900 iki 999,9.

Saugiausia – banke

Aukso pardavėjai rekomenduoja didelius dirbinius laikyti individualiuose banko seifuose – taip saugiausia. Šiuo metu bankų seifų paslaugas teikia beveik 100 Lietuvos komercinių bankų filialų. Prieš vykstant į banką patariama pasiteirauti, ar tikrai konkrečiame padalinyje yra laisvų seifų, kokio jie dydžio, kokia nuomos kaina ir kitos sąlygos. Kadangi aukso luitai nedideli, patartina nuomotis pačius mažiausius seifus. Tai turėtų kainuoti pigiau. Saugomo aukso vertės ir nuomos kainos santykis neturėtų viršyti 1% per metus. Jeigu seife lieka vietos, jame patartina saugoti ir kitą asmeninį turtą arba svarbius dokumentus.

Brangųjį pirkinį laikant namie, rekomenduojama pirkti seifą. Jis turi būti atsparus įsilaužimams ir ugniai. Perkant seifą, svarbu atkreipti dėmesį į jo matmenis, naudingą vidaus tūrį, masę, spynos tipą, galimybę keisti spynos kodą.

3 thoughts on “Ar verta investuoti į auksą?

 • 2012-02-22 at 11:22 am
  Permalink

  Straipsnis lakoniskas ir korektiskas, be agitacijos uz pirkima ar pardavima. Pagarba autoriui.
  Del sidabro – galimai ir gera ideja, taciau nepamirskite, kad sidabras yra PVM apmokestinamas.

 • 2011-01-25 at 10:21 am
  Permalink

  Aš visgi labiau linkčiau į sidabrą. Kažkaip auksas jau kelia įtarimų ar nebus perpūstus burbulas.

 • 2011-01-25 at 9:55 am
  Permalink

  Apie auksą vis pasiskaitau čia: http://www.glaustai.lt/naujienos/verslas/investicijos-ir-finansai, manau, kad tikrai verta investuoti, tuo labiau, kad prognozuojama, kad iki 2012 jo kaina smarkiai išaugs http://www.prognozavo.lt/prognozes/ekonomika/auksas-kainuos-1600-usd-108

Leave a Reply