Akcija “Atsisakyk greituko”

banknotai litaiPasiskolinti pinigų šiandien – lengva ir paprasta. Išplėtotas greitųjų kreditų bendrovių tinklas trumpalaikes paskolas teikia 24 val. per parą , o 95 % sutarčių yra sudaromos ryšio priemonėmis. Net 20 % greitųjų kreditų teikėjų netikrina, ar klientas turi pajamų. Kai pasiskolinti pinigų praktiškai galima visur (ir mobiliajame telefone, ir internete, ir pašte, ir prekybos centruose, kur juos išleisti kyla daug įvairiausių pagundų) ir visada, dažnas net nesusimąsto apie paskolos grąžinimą ir palūkanų mokėjimą.

Praėjusiais metais greitųjų bendrovių suteikti kreditai viršijo 83 mln. litų. Didžiausia problema, kad naudodamiesi greitųjų kreditų paslaugomis, žmonės juos tapatina su bankais, kurių (gerų ar blogų) veikla yra licencijuojama ir prižiūrima Lietuvos Banko. Realybėje greitųjų kreditų bendrovių veiklos nereglamentuoja jokie įstatymai ir jų veikla nėra suvaržyta ar reglamentuota, todėl nepatenka į Lietuvos Banko priežiūros sritį.

Vykdoma agresyvi, tiesioginė reklama ir bendrovių pavadinimai (greituosius kreditus išduodančios bendrovės savo pavadinimuose ar reklamoje naudoja žodį bankas) dar labiau klaidina žmones ir „stumia“ juos į amžinų skolų liūną. Neretai žmonės skundžiasi nesupratę, kokią sumą, kaip ir kada reikės grąžinti. Nors vartotojų teisių apsaugos valdininkai tvirtina, jog vartotojui užtenka žinoti vieną pagrindinį dalyką – metinę kredito grąžinimo normą, greitųjų kreditų bendrovės neretai gudrauja, pateikdamos mėnesinę kredito grąžinimo normą arba nurodydamos tik palūkanų dydį (o ne visą mokėtiną paskolos sumą). Kai greitųjų kreditų suteiktų paskolų vidutinė metinė palūkanų norma yra 216 %, nenuostabu, kad vis daugiau žmonių nebesugeba laiku atsiskaityti su skolintojais.

Kaip apsisaugoti nuo greitukų arba alternatyvūs skolinimosi būdai (galimybės)

Jei artimiausiu metu neplanuojate imti paskolų, galite pasinaudoti prevencine priemone – įsirašyti į nekredituotinų asmenų sąrašą (sistemoje „Mano creditinfo“), tokiu būdu Jūsų pageidaujamu terminu Jūsų vardu nebūtų suteikiami greitieji kreditai ir apskritai kitos finansinės paslaugos. Tai ganėtina drastiška priemonė, tačiau norint apsaugoti save ir savo artimuosius nuo beribio vartojimo ir liūdnų skolinimosi pasekmių, tai vienas iš galimų situacijos sprendimo būdų.

2013 aisiais susibūrusios VšĮ „Kooperacijos sprendimai“ svarbiausias tikslas yra padėti Lietuvos piliečiams, papuolusiems į greitukų liūną ir kuo plačiau informuoti apie alternatyvias skolinimosi galimybes bei atsakingo skolinimosi nuostatus. Tad nuo pat įsikūrimo pradžios sieksime ne tik informuoti žmones apie atsakingų finansinių institucijų siūlomas paslaugas, atsakingo skolinimosi nuostatus, bet ir stengsimės šviesti visuomenę finansinio švietimo klausimais. Bendradarbiaudami su akcijos partneriais – draugais, teiksime paskolų refinansavimo paslaugas, kurių pagrindinis tikslas palengvinti Lietuvos piliečiams skolų naštą ir suteikti daugiau finansinės laisvės.

Remdamiesi kaimyninių šalių patirtimi ir pavyzdžiais, tikime, kad tikrai įmanoma reglamentuoti ir greitųjų kreditų bendrovių veiklą (2008 04 23 priimta ES direktyva reglamentuojanti greitųjų kreditų bendrovių veiklą). Jeigu remtumėmės vien Estijos pavyzdžiu, kuri yra nustačiusi palūkanų normos ribas, Lietuvoje didžiausios metinės palūkanos galėtų būti iki 45 proc. Šiandien vidutinės trumpam terminui išduodamo kredito metinės palūkanos – nuo 400 proc. Tuo tarpu Čekijoje ir Slovėnijoje draudžiamos 2 kartus didesnės nei bankų palūkanų normos.

Kviečiame visas atsakingo skolinimosi nuostatais veikiančias finansines institucijas aktyviai dalyvauti mūsų veikloje, prisidėti prie visuomenės informavimo bei švietimo.

Rašyti komentarą

Passionate about events industry?