34 patarimai verslo pradžiai

verslo_pradzia

1. Pirmiausia supraskite esmę: nesvarbu- gerai ar blogai dirba vyriausybės, nesvarbu – geri ar blogi įstatymai, jūsų likimas – jūsų pačių rankose. Jūs turite būti nusiteikęs sunkiam darbui, pasiruošęs rizikuoti, jeigu reikia, visko netekti arba apsisukti šimtu aštuoniasdešimt laipsnių kampu ir vėl pradėti iš pradžių – tik tada į jus atsigręš sėkmė, prasmingas ir turtingas gyvenimas.

2. Žmonės uždirba tiek, kiek sugeba, tikriau, kokiam uždarbiui save nuteikia. Aplinkybės nekaltos, jeigu mažai uždirbate, kaltas jūs pats. Turtingas gyvenimas yra jūsų tikslas, jūsų verslo prasmė. Ir nereikia to tikslo gėdytis. Tegul jis darniai sugyvena su jūsų morale. Atminkite, laimi tie, kurie tiki, kad laimės.

3. Jūs galite gyvenime turėti viską. Ir turėsite, jeigu tiksliai žinosite, ko norite ir kodėl norite. Maža pasakyti, noriu būti turtingas – įvardinkite mintyse trokštamą pinigų sumą, surikiuokite veiksmų planą ir būtinai nustatykite tikslią šio noro išpildymo datą. Apsidrauskite nuo netikėtumų: išanalizuokite įvairius ėjimo į tikslą kelius bei galimus klystkelius. Pasirinktu keliu eikite tvirtai ir užtikrintai, nesidairykite į šalis ir nesusigundykite „netikrais deimantais“. Bet koks šalutinis darbas turi jumyse pažadinti keletą klausimų: Ar jis suteiks man malonumo? Ar mano gabumams tiks? Ar priartins mane prie užsibrėžto tikslo?

4. Nė vienas nesukaupė didelių turtų be specialių žinių: investavimo niuansai, pirkėjų psichologijos analizė, pardavimų didinimo metodika, finansų valdymas – žinių reikia daug. Nebūtina vienam viską išmanyti, bet jūs privalote žinoti, kur prisireikus visa tai rasti.

5. Užsispyrimas nuverčia kalnus. Po kiekvienos sėkmės ar nesėkmės nebijokite savęs paklausti: nuo kurio momento aš veikiau teisingai? kurioje vietoje suklydau? Mokykitės iš savo patyrimo. Tai neįkainojama mokykla. Jos dėka ateityje padarysite mažiau ir ne tokių skausmingų klaidų. Sėkmės daigai glūdi ne tiek talente ir sugebėjimuose, kiek savianalizėje ir užsispyrime.

6. Mokėkite atskirti grūdus nuo pelų, t.y. pavydo kalbas nuo kritikos ar nuoširdaus susižavėjimo. Daug žmonių negali įveikti vidinio savo priešo- beturčio psichologijos. Jie įsitikinę, kad tokį likimą skyrė Dievas, kad neverta ir stengtis – esą genai verslui neužkoduoti. Kiti kaltina laikus. Bet tai panašu į socialinį snobizmą – juk patogu nieko neveikti, niekuo nerizikuoti, o tik kapstytis po uždarą savo pasaulį ir kaltinti kitus. Tie, kurie kažkada nulenkė galvas prieš pigios dešros griežinėlį, pasmerkė save neveiklumui, atprato savarankiškai mąstyti ir veikti. Iš pavydo jie kalbės, kad esi vagis ir egoistas: Niekas neskaičiuos tavo bemiegių naktų, visi skaičiuos tavo pinigus. Kiti padlaižiaus ir keliaklupsčiaus. Jų tikslas vienas – išpešti naudą iš stipresniojo. Vos tik tu suklupsi, visa kaimenė tariamų draugų nulėks ieškoti kitos užuovėjos. Tavęs daugiau nepažins ir neprisimins. Geriausiu atveju piktą repliką paleis. Būk tam pasiruošęs!

7. Nevaikščiokite melo ir apgaulės takais – jūsų laimėjimai nublanks. Trapūs bus jie it kortų nameliai. Menkiausias vėjo dvelksmas išvartys. Todėl susimąstykite: ar jūs šito norite? Kiekvieną darbą pradėkite galvodami: Ar tai nesikerta su įstatymais? Ar tai moralu? Ar galėsite ramiai miegoti?

8. Norite gauti – mokėkite ir duoti. Be gailesčio skirkite pinigus labdarai, svetimos ligos gydymui, paremkite nelaimės ištiktąjį, paaukokite skurstančiam, pasidalykite su našlaičiu. Už tai jums bus atlyginta dešimteriopai.

9. Jūsų apranga- jūsų verslo veidrodis. Pigūs batai ne tik greitai nusidėvi, jie turi ir kitą blogybę – išmanančiam iškart pasako, kokia jūsų finansinė situacija. O jeigu jie dar ir švariai nenuvalyti, vadinasi, esate apsileidėlis. Tvarkingas kostiumas byloja apie jūsų asmenines savybes, o kostiumas, pasiūtas iš brangios medžiagos, – apie jūsų finansines galimybes. Visada renkitės finansinių galimybių ribose.

10. Jeigu jus varo į kampą, atsakykite tuo pačiu. Jeigu jus puola, pulkite ir jūs. Jeigu jums stengiasi pakenkti, analogišką ginklą nukreipkite ir į kenkėją. Akis už akį! Ir niekuo nepasitikėkite. Net geriausias draugas gali nuvilioti jūsų žmoną, pasisavinti jūsų pinigus.

11. Galbūt jūsų išsilavinimas pakankamas, galbūt žinių bagažas susideda iš kelių lagaminų, bet verslo viršūnei pasiekti šito neužtenka. Reikia dar ir nuojautos. Tik ji gali pakuždėti: sudaryti pirkimo sutartį ar ne, patikėti verslo partneriu ar bėgti nuo jo kuo toliau. Nuojautos nenusipirksi. Tai įgimta. Kasdieninių darbų sūkuryje ji tobulėja, tampa rimta mūsų patarėja.

12. Neišleiskite iš akių nė vieno smulkmenos: jeigu jūs kažką darote, bet nežinote visų šios veiklos niuansų, vadinasi, nemalonių siurprizų neišvengsite. Protingi verslininkai visapusiškai pasveria kiekvieną niuansą, įmanomas komplikacijas, atsitraukimo variantus. Jie yra optimistai, bet ne akli. Jų pasąmonė visada pasiruošusi sutikti nesėkmes, nes nėra pasaulyje tokio verslo, kuris vestų tik aukštyn. Šalia pakilimų vaikšto ir nuopoliai. Juos įveiksite lengviau, jeigu iš anksto pasiruošite.

13. Sudarykite vedybines sutartis. Puiku jeigu meilė amžina ir nevystanti. O jeigu – ne? Ir vestuvinės sutarties neturite? Tada jūsų laukia teismų pragaras. Turto dalybos ne vieną verslo ąžuolą išvertė iš šaknų. Krūvos dokumentų, įrodymų, liūdininkų būriai, užgauliojimai, ašaros, ir jokios garantijos, kad išsaugosi verslą. Vestuvinė sutartis iš anksto sudeda visus taškus ant „i“, todėl santuokos iširimo atveju turtinėms pretenzijoms ar variacijoms vietos nebelieka.

14. Nebijokite provokuoti. Gerai apgalvoti provokaciniai klausimai, abejotinos vertės minties pagarsinimas leis jums pajusti verslo partnerių ir darbuotojų nuoširdumą. Entuziastingas plojimas provokacinei jūsų minčiai privers susimąstyti: padlaižiai jus supa ar kvailiai? Padlaižiai nesigilins į reikalo esmę, jiems nusispjauti į firmos pasiekimus, kai kurie net sąmoningai kenks. Vykite juos šalin! Nesusidėkite ir su kvailiais. Verslui jie nieko gero neduos. O tuščių plepalų jūs ir taip prisiklausote.

15. Kai kurie žmonės moka „daryti pinigus“. Tai pavadintume Dievo dovana. Tačiau jie nemoka tų pinigų išsaugoti. Sulaukę trisdešimt penkerių metų, 20 verslininkų iš 100 yra jau pakankamai turtingi. Deja, iš tų dvidešimties tik keturiems lemta ir toliau klestėti. Likusi dalis uždirbtus pinigus įsigudrina pamažu prarasti. Jeigu jūs sulaukėte 50 metų ir vis dar esate turtingas, vadinasi, lieka paskutinis ir labai pavojingas etapas, kuriame dar galite skaudžiai nudegti.

16. Finansų pasaulis žiauresnis nei prekybos ar gamybos. Jo viršūnėje stovi gabūs ir garbingi visuomenės nariai. Tačiau papėdėje pilna nesąžiningų verteivų. Šiame pasaulyje abejingų nėra – visi kažkuo suinteresuoti, kiekvienas puoselėja savo tikslus. Todėl netikėkite tuo, ką išgirsite – tikrinkite viską. Čia visada atsiras prašalaičių, kurie be smurto kėsinsis į jūsų pinigus. Kai jiems tai pavyks, trūkčios nekaltai pečiais- girdi, pats turėjai numatyti visus rizikos faktorius. Taigi jūs privalote vengti emocijų, jūsų galva privalo būti visada aiški ir blaivi. Piniginiais klausimais verta pasitarti su žmona, nes moterys iš prigimties mažiau patiklios. Jos geriau saugo pinigus.

17. Pinigai it magnetas: kuo jų daugiau jūsų kišenėje, tuo daugiau aplink jus susiburia neturtingų giminaičių ir šiaip įvairių prašytojų. Nepasimeskite. Ramiai ir šaltakraujiškai savęs paklauskite: „O ką aš už tai gausiu? Kaip gausiu?“ Naudos siekimas nėra koks nors nusikaltimas ar nepadorus dalykas – ant jos laikosi visa civilizacija. Gyvenantys iš kitų malonės sugalvojo naudos siekimą prilyginti moralės išsigimimui, sugalvojo vien tam, kad pateisintų savo gyvenimo būdą ir sugraudintų aplinkinius.

18. Investuokite pinigus tik į gerai žinomus dalykus. Pirkite tai, ką matote savo akimis, o ne girdite iš aplinkinių pasakojimų. Vaikytis miražus beprasmiška. Investuokite į netoli esančius verslus ar objektus. Bus lengviau kontroliuoti padėtį.

19. Neišlaidaukite, neskolinkite ir niekada neinvestuokite spaudžiami. Jeigu jūsų prašo pinigų, atidėkite sprendimą rytdienai. Tai apsaugos jus nuo galimų nuostolių. Absurdiška savo pinigais finansuoti abejotinos vertės ir rizikingus projektus. Kai jums sako „Dabar arba niekada“, atsakykite „Niekada“. Pirmiausia jūs turite suvokti, kodėl čia būtinas skubėjimas, o tik po to skubėti.

20. Niekada nepiktnaudžiaukite kreditu. Pasaulis kupinas rizikos, ir niekas negali patarti, kaip jos išvengti. Pelną neša protinga rizika. Rizikuodami jūs turite jausti azartą ir malonumą. Jeigu paimtas kreditas neleidžia ramiai naktimis miegoti, verčiau jo neimkite ir pasitraukite iš verslo. O jeigu įsitikinote, kad mokate tvarkytis su svetimais pinigais, imkite tiek, kiek jų reikia. Svarbiausia versle ne tai, kokį jis daro įspūdį aplinkiniams, o pelnas. Klestėkite palapinėje – kasdien skaičiuoti nuostolius stikliniuose rūmuose neperspektyvu.

21. Bendraukite su į verslo viršūnę įkopusiais žmonėmis. Tai atneš jums įkvėpimą ir pasitikėjimą. Jų patirtis apšvies jūsų kelią. Žinoma, aklas kopijavimas nieko gero neduos – dukart į tą pačią upę neįbrisi. Kai kurios jų mintys privers į kasdieniškas problemas pažvelgti kitaip, suteiks naujų idėjų, apsaugos nuo pavojų. Sunkią valandą galbūt tik jų patarimas ir gelbės. Svetima patirtis visada vertinga, jeigu tik ji sukaupta atkaklaus darbo dėka.

22. Kažką atrasdamas, žmogus visada kažką ir praranda. Tokia jau ta negailestinga likimo ironija. Ir niekas iki šiol nesugalvojo, kaip ją pergudrauti: ir kad vilkas būtų sotus, ir avys kad sveikos išliktų. Kalbama čia apie šeimą. 2006m. kompanija CareerBuilder apklausė 225 tėvus ir išsiaiškino – 2005m. 58% iš jų dėl darbo rūpesčių nedalyvavo bent viename savo vaikų svarbiame gyvenimo įvykyje (gimtadienis, mokyklos lankymo pradžia, mokyklos ar koledžo baigimas ir panašiai). 28% apklaustųjų prisipažino, kad jų užimtumas blogai veikia santykius su vaikais. Dar sudėtingiau moterims: bandydamos suderinti verslo reikalus su vaikų auklėjimu, jos priverstos per savaitę dirbti 71 val. O tai veda į pervargimą. Ką daryti? Vienareikšmio atsakymo nėra, vieni stengiasi bent pusvalandį per dieną negalvoti apie verslą, todėl pasirenka ramų rytinį kavos gėrimą ar nuolatinius pietus kavinėje. Kiti darbo rūpesčius bando palikti savo kabinete, blogiausiu atveju atsikratyti jais ties namų slenksčiu – juk dvylika valandų ir taip jau šiandien atidirbta. Treti samdo namų šeimininkes, ketvirti reguliariai sportuoja. Nesvarbu kaip, bet jūsų galva privalo pailsėti. Tada ir klaidų mažiau darysite, ir sprendimus lengviau priimsite.

23. Pradėkite verslą nuo idėjos. Jūs turite aiškiai įsivaizduoti, kokią prekę ar paslaugą pasiūlysite rinkai. Jeigu pirmiausia pagaminsite prekę, o paskui galvosite, kaip ją parduoti – bus klaida! Pirmiausia jūs turite nuspręsti, kokias prekes ar paslaugas galite pasiūlyti rinkai, tada galvokite, ką iš jūsų pasiūlymo rinka priims geriausiai, ir tik po to gaminkite arba organizuokite paslaugas. Nuolat ieškokite naujovių. Ir nebijokite konkurencijos. Neverta galvoti: tai rinkoje jau yra. Konkurencijai įveikti jūs turite tris galingus ginklus – kokybę, kainą ir reklamą.

24. Kokybė – ne šiaip sau kažkoks geras daiktas, puiki paslauga. Tai visas kompleksas vartotojiškų ypatybių. Pirkėjas nori turėti ne šiaipsau daiktus. Jam reikalingas jo problemų sprendimas. Žinoma, tai kainuoja nemažus pinigus. Jeigu pirkėjas pasiruošęs juos mokėti, tada kur kas naudingiau jums statyti ir įrengti namus nei gaminti ir parduoti sienų blokus. Ir nepiknaudžiaukite kainomis. Nesigailėkite, kad parduodate pigiai. Argi jūsų tikslas parduoti brangiai du daiktus? Jūsų tikslas parduoti du tūkstančius tokių daiktų. Štai kur tikrasis pelno skonis!

25. Būkite geranoriški. Jūsų pirkėjai, verslo partneriai ar pavaldiniai tokie patys žmonės. Galvokite, su kokiu žmogumi jums būtų malonu bendrauti. O kai sugalvosite, tokiu tapkite ir pats. Nereikalaukite iš žmonių visko ir dabar. Tai sukels pasipriešinimą. Pamenate, kaip protingas kareivis išvirė gardžią košę iš kirvio. Palaipsniui, bet užtikrintai veskite visus į tikslą. Jeigu tikslas pasiektas, nesustokite. Taikykitės į kitą. Visada saugiau valdyti kelias verslo sritis: sakoma viena, sudegs- kita išdegs. Pirma organizuokite automobilių nuomą, po to remontą, galiausiai prekybą atsarginėmis dalimis.

26. Jūsų pagrindinis kapitalas – jūs pats. Priverskite efektyviai jį dirbti 24 val. per parą. Negerkite ir nerūkykite. Būkite mandagūs. Išgirdę telefono skambutį kitame laido gale, pasiteiraukite pašnekovo, ar būtina į jį atsakyti. Jeigu taip, jūs galite palaukti. Jauskitės patogiai nepatogioje situacijoje: sėkmingi verslininkai dažnai daro tai, ko kiti nemėgsta daryti arba nepatogioje situacijoje tiesiog sutrinka. Kalbėkite užtikrintai. Ir svarbiausia – būkite sąžiningi. Niekada nieko neapgaudinėkite, tvirtai laikykitės duoto žodžio – pasakiau, vadinasi, padariau! Verslo partneriai tai įvertins. Atminkite: jeigu jūs neapgaudinėjate, tai dar nereiškia, kad pasaulyje iš viso niekas neapgaudinėja. Būkite budrūs!

27. Nesupainiokite vieno dalyko: jūs ne samdomas darbuotojas, jūs – verslininkas. Jūs organizuojate verslą, vedate paskui save žmones. Jūs generuojate idėjas, gerai išmanote verslo niuansus ir puikiai orientuojatės savo verslo srityje. Jūs – didis organizatorius! Eilinius darbus dirba kiti. Tam ir egzistuoja samdomas darbas. Jis reikalingas. Gerbiamas. Bet tai ne jūsų veiklos baras.

28. Nesibičiuliaukite su darbuotojais. Laikykitės protingo atstumo. Neprisileiskite pernelyg arti savęs. Jūs čia svarbiausias: jūs – viršininkas, jūs- direktorius. Pradėkite nuo žodžio „Jūs“. Šiuo žodžiu parodysite pagarbą darbuotojui, o kartu ir leisite suprasti – tarp jūsų yra ir bus atstumas. Tokiu būdu darbuotojas jaus didesnę atsakomybę ir nelįs jums į akis su visokiais niekais, nesistengs išpešti nepelnytų nuolaidų ir lengvatų.

29. Verslininko dalia nepavydėtina. Ji pirmiausia prašosi fizinės ištvermės. Kartais žiūrime į krūvą pranešimų elektroniniame pašte ir griebiamės už galvos – kada visa tai suspėsiu padaryti? Jūs nuolat susiduriate su laiko deficitu. Suspėti į sūnaus mylimos futbolo komandos rungtynes, susitarti su tiekėjais, perkalbėti su klientais, pasirašyti krūvas popierių, atsakyti į komercinius pasiūlymus ir užklausimus – kuo toliau, tuo sunkiau viską aprėpti. Taigi jūsų darbe reikalingi prioritetai ir sugebėjimas pašaliniams faktoriams skirti kuo mažiau laiko.

30. Daug kas šiame pasaulyje remiasi į asmeninius ryšius. Izraelyje be jų praktiškai nerasi gero darbo, nesulauksi kokybiškos paslaugos. Užtenka tik pradėti verslą ir netrunki suprasti: verslo sėkmę lemia du dalykai – firmos vardas ir asmeniniai ryšiai. Firmos vardui garsėjant, jos savininkas vis daugiau ryšių įgyja verslo, politikos ir valdininkų pasaulyje. Vadinasi, jis įgyja vis daugiau galimybių sulaukti naudingų pasiūlymų. Žinomos kompanijos visada jų sulaukia daugiau. Šiandien retai kas nori dirbti su neaiškios kilmės kompanija. Tuo labiau rizikuoti savo vardu ir kapitalu.

31. Neįdarbinkite draugų. Vos tik tai padarysite, iškart suprasite klydęs: jie bus mažiau stropūs nei kiti. Dažnai nesusitvarkys su patikėtomis užduotimis. Draugai visada norės daugiau – didesnio atlyginimo, išskirtinesnio dėmesio. Tam neretai į pagalbą pasitelks šantažą. Iš draugų tikėsitės rimtesnės pagalbos, nuoširdesnio atsidavimo, o šito nesulaukę vardan draugystės negalėsite net iš darbo jų atleisti. Sena patarlė sako: “Nori prarasti draugą, paskolink jam pinigų”. Galima pridurti: „Nori prarasti draugą, priimk jį į darbą“. Galite su draugais turėti bendrų verslo reikalų, galite su jais kurti bendrą verslo projektą, tačiau priimti į darbą – niekada!

32. Galbūt viskas atrodo paprasta, iki ašarų skaidru ir apgalvota, ir vis dėlto jūs privalote parašyti verslo planą, apžvelgti strategiją ir taktiką. Be verslo plano pradėti verslą – neapdairu. Jūs turite žinoti būsimus savo klientus, turite matyti ne tik atskiras detales, bet ir visumą. Plano rašymas padės labiau įsigilinti į būsimus darbus: Ką gaminti? Iš ko? Kas gamins? Kiek tai kainuos? Kas visa tai pirks? Kaip gaminį išreklamuoti? Kokios pardavimų didinimo galimybės? Norint atsakyti į visus šiuos klausimus, teks konsultuotis, dairytis po giminingus verslus. O tai ves į profesionalesnį būsimo verslo suvokimą.

33. Stenkitės pažinti verslo partnerius – pokalbių metu arba iš anksto susirinkite informaciją: Kokios jo problemos? Ko jis siekia? Kuo domisi? Bus lengviau rasti bendrą kalbą.

34. Pasiruošimo verslui būsena, kas tai: suvokimas, kad nebenorite dirbti kitiems ir gauti nepakankamą atlygį už darbą? Nusistatymas įveikti bet kokias kliūtis? Noras pilnai save realizuoti? Galbūt. Tačiau vien suvokimo ar noro neužtenka. Reikia, kad jus užvaldytų konkreti idėja, kad ja gyventumėte dieną naktį, ja kvėpuotumėte ir tikėtumėte. Jeigu šitaip jau yra, tada pirmyn. Tepadeda jums Dievas!

Kęstutis Šutinys

uzsidirbkpats.lt

2 thoughts on “34 patarimai verslo pradžiai

  • 2013-11-07 at 11:48 am
    Permalink

    Fantastika. 10 balu autoriui

  • 2010-11-03 at 12:55 am
    Permalink

    Super straipsnis 🙂

Leave a Reply