Vilniuje atidaryta moderni saulės modulių surinkimo linija

sun energy

Lietuva stoja į kovą dėl pozicijų saulės energijos gamyboje. Ketvirtadienį Vilniuje atidaryta pirmoji saulės modulių surinkimo linija. Ji įrengta mokslinės gamybinės bendrovės „Precizika“ bazėje, panaudojant ES finansinę paramą. Artimiausiu metu veiklą pradės dar keli fabrikai.

Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius pastebėjo, kad dar prieš metus-pusantrų drauge su profsąjungomis, verslo atstovais svarstė, kaip įveikti sudėtingą krizę, o dabar vis dažniau tenka “kirpti juosteles” ir dalyvauti naujų įmonių, modernių mokslo centrų, gamybinių linijų atidarymuose.

“Ypač malonu, kad sprendimai buvo priimti pačiame krizės dugne, o šiandien tai jau pradeda duoti konkrečius rezultatus. Čia jungiasi kelios strateginės Lietuvos kryptys: aukštosios technologijos, žinojimo technologija (kai jungiasi mokslas ir gamyba) bei nepriklausoma energetika”, – sakė Premjeras A. Kubilius.

Vyriausybės vadovas teigė, kad jam šios linijos atidarymas ir asmeniškai yra labai mielas. “Jaunystėje, kai dirbau Fizikos fakultete, šeštame aukšte, kieto kūno laboratorijoje, tyrinėjau būtent kietojo kūno elementus, kas yra viso to, kas čia vyksta, pagrindas”, – prisiminė A. Kubilius.

Lietuviški fotoelektriniai moduliai bus gaminami šveicarišku tikslumu surinktoje europinius standartus atitinkančioje pusiau automatinėje gamybos linijoje. Joje ekologiškai švariai bus gaminami aukščiausios kokybės ir efektyvumo fotoelektriniai moduliai. Tikimasi, kad įrenginys padės skatinti atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą.

„Precizika“ per metus saulės modulių ceche pajėgs gaminti apie 60–65 MW galingumo elementų. Dar šiemet įmonėje bus pagaminta apie 10 MW galingumo saulės elementų. Kol kas „Precizikos“ darbuotojai saulės modulius gaminti tik mokosi, tačiau jau po Naujųjų gamyba vyks dviem pamainomis, o jei užsakymų bus, – trim.

Mažiausias modulių efektyvumas „Precizikoje“ sieks 16%. Pasaulyje yra užfiksuotas ir 41,6% efektyvumas, bet tokie saulės elementai kol kas montuojami tik kosmoso reikmėms, o gaminti juos pramoniniu būdu per brangu. Tiesa, yra monokristalo silicio plokštelių, kurių efektyvumas sudaro 25–26%, bet jų kaina taip pat pernelyg aukšta pramoniniam naudojimui. Lietuviški saulės moduliai Vakarų Europos šalyse bus pardavinėjami su prekės ženklu “Solet Photovoltaic”.

Anksčiau Fotoelektros technologijų ir verslo asociacija skelbė, kad iki 2016-2018 m. saulės elementų sektoriuje Lietuvoje bus sukurta 500 naujų darbo vietų, investuota iki 200 mln. litų, o Lietuvos eksporto portfelyje šios šakos dalis sudarys 1,5 mlrd. litų.

Leave a Reply