Vilniaus universitete pristatytas vienas stambiausių ir brangiausių mokslinių technologinių įrenginių Lietuvoje

Vilniaus universitetas

Besikuriančiame Saulėtekio slėnyje pristatytas vienas stambiausių mokslinių technologinių įrenginių Lietuvoje – MOCVD (metaloorganinio cheminio nusodinimo iš garų fazės) reaktorius. Šis įrenginys yra ir vienas brangiausių šalyje. Jis įsigytas iš Europos Sąjungos remiamo infrastruktūros plėtros projekto „Optoelektronikos technologijų plėtra mokslui ir studijoms (OPTOMOS)“, kurį įgyvendino Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų institutas (VU TMI), lėšų.

Vokietijos bendrovėje AIXTRON pagamintas reaktorius turėtų tapti vienu svarbiausių Saulėtekio slėnio technologinių branduolių. Jame bus kuriamos naujos kartos medžiagos (indžio galio nitrido (InGaN) ir aliuminio galio nitrido (AlGaN) kristalai), reikalingos saulės energetikos, nanotechnologijų, lazerių ir optoelektronikos technologijų srities programų plėtrai. Pasak VU TMI direktoriaus prof. habil. dr. Artūro Žukausko, tokiuose MOCVD reaktoriuose auginamos medžiagos pagal naudojimo apimtis šiuo metu yra vienos svarbiausių puslaidininkių pramonėje ir dominuoja puslaidininkinių šviesos šaltinių (šviesos diodų, lazerių) gamyboje. Šių medžiagų auginimo technologija – viena moderniausių ir sudėtingiausių medžiagotyroje. „Reaktoriaus paleidimas yra tam tikras lūžis Lietuvos puslaidininkių fizikoje, kadangi leidžia pereiti nuo iki šiol plėtotų mokslinių tyrimų naudojant kitur sukurtas medžiagas prie aukščiausio pasaulinio lygio technologinės plėtros darbų“, – teigia A. Žukauskas. Pirmuosius porą metų reaktorius bus naudojamas medžiagų tyrimams, vėliau planuojama auginti daugiasluoksnes puslaidininkines struktūras, kurios bus naudojamos šviesos diodų ar saulės elementų gamybai.

„Tai universalus, tarpinis tarp laboratorinio ir nedidelei gamyklai skirto reaktoriaus. Jo visiškai užtektų, pavyzdžiui, nedidelei optinius elementus ar lazerius gaminančiai bei parduodančiai įmonei“, – komentuoja Vilniaus Universiteto Taikomųjų mokslų instituto (VU TMI) mokslo darbuotojas Arūnas Kadys.

VU TMI direktorius neabejoja, kad MOCVD reaktorius atvers Vilniaus universitetui visiškai naujas studijų kokybės gerinimo ir tarptautinio bendradarbiavimo galimybes. A. Žukauskas mato ir naujas mokslo ir verslo sąveikos perspektyvas. „Prietaisas sudarys sąlygas ne tik plačiau bendradarbiauti su verslo partneriais, bet ir kurti nedideles įmones. Jo pajėgumai leidžia auginti medžiagas ne tik tyrimams, bet ir nedidelės apimties gamybai“, – pabrėžia jis.

Business Germany

Leave a Reply