Prognozuojama šviesi debesų kompiuterijos ateitis

debesų kompiuterija

Kompanijos „International Data Corporation“ (IDC) tyrimas parodė, kad 2013-2014 metais išlaidos „debesų kompiuterijai“ (angl. cloud computing) išaugs 19 proc., ir jos augs penkis kartus greičiau (26 proc. per metus), nei išlaidos kitai programinei įrangai. IT ekspertai prognozuoja, kad jau 2011 metais verslo vartotojų tarpe smarkiai išpopuliarės privačių virtualių „debesų“ kūrimas.

„Debesų kompiuterija“ – tai internetinio ryšio pagrindu veikianti kompiuterija, kurios dėka visa skaitmenine informacija, dokumentais bei programine įranga vartotojas gali naudotis iš bet kurio kompiuterio, turinčio internetinį ryšį. Nuo paprastosios kompiuterijos ji skiriasi savo integracija. Visi kompiuteriai ar serveriai kurie yra prijungti prie debesies savo veikimu yra integruoti ir pritaikyti naudojimui. Naudojantis debesies pagalba galima savo dokumentus laikyti kitoje pasaulio pusėje, tačiau vos prireikus juos atsidaryti, bet kuriame kompiuteryje turinčiame prieigą prie interneto. Visi minėti resursai patalpinami virtualiame duomenų „debesyje“ ir iš jo, panašiai kaip naudojantis elektros tinklu, internetiniu ryšiu tiekiami į kompiuterius ar kitus prietaisus, pagal vartotojo poreikį.

Šiuo metu yra išskiriami du pagrindiniai debesų kompiuterijos tipai: Software as a Service (Programinė įranga, kaip paslauga) ir Infrastructure as a Service (Infrastruktūra, kaip paslauga).

Programinė įranga, kaip paslauga(angl. SaaS)

SaaS, tai paslaugos tipas, kai programinės įrangos tiekėja suteikia licenziją ar visą programą vartotojui jos pareikalavus. Programos taip pat gali būti laikomos tiekėjo serveriuose. Vienas iš pavyzdžių „Google Docs“. Jūs galite prisijungę prie savo Google paskyros naudotis biuro programų paketu, vos tik jums to prireikia. Taip pat, svarbus dalykas yra tai, kad programos, kartu su jūsų dokumentais yra laikomi Google serveriuose. Būtent dėl to, Docs yra pranašesnė už stacionarias programas, kad jums nereikia ieškoti kompiuterio su įdiegta programine įranga, bei nereikia dokumentų turėti su savimi kokioje nors laikmenoje, viskas ko jums reikia yra prieiga prie interneto.

Infrastruktūra, kaip paslauga(angl. IaaS)

Kitaip negu SaaS atveju, IaaS neapsiriboje vien tik programine įranga. IaaS yra bendra kompiuterių infrastruktūra. Šios paslaugos teikėjai suteikia galimybę tiek pasinaudoti jų technine įranga, tiek programine įranga, tiek visais kitais reikalingais kompiuteriniais resursais.

Tokią paslaugą teikia Amazon, pavadinimu Amazon EC2(Amazon Elastic Compute Cloud). Ši paslauga suteikia galimybę pasinaudoti Amazon teikiamais resursais už pinigus. Didžiulis šios paslaugos pranašumas yra tai, kad jūs galite bet kada padidinti ar sumažinti vietos kiekį, priklausomai nuo jūsų paties poreikių. Ši paslauga labai naudinga programinės įrangos kūrėjams. Jums nebereikia galingo kompiuterio užtenka išsinuomoti resursus ir galite bandyti savo kuriamą programinę įrangą.

Intelektualius informacinių technologijų (IT) sprendimus diegianti bendrovė „Blue Bridge“ pirmoji Lietuvoje siūlo įmonėms atsisakyti didžiulių investicijų nuosavai IT infrastruktūrai, o vietoje jų naudotis dinaminėmis IT paslaugomis „bridge2cloud“. Debesų kompiuterijos (angl. cloud computing) principais paremtas paslaugas „Blue Bridge“ teiks iš nuosavo modernaus duomenų centro. Bendrovės investicijos į duomenų centrą siekia 7 mln. litų.

Tai leis įmonėms atsisakyti nuosavos infrastruktūros, mokėti tik už tai, kuo tuo metu naudojamasi, o prireikus labai greitai sumažinti arba padidinti reikiamus IT išteklius.

4 thoughts on “Prognozuojama šviesi debesų kompiuterijos ateitis

 • 2012-10-27 at 11:18 pm
  Permalink

  ITdebesys. lt

 • 2012-07-26 at 3:15 pm
  Permalink

  Net ir be datos aktualus straipsnis, nes Lietuos IT nuo pasaulinių tendencijų atsilieka bent 5 metus. Iki šiol net IaaS normaliai nėra paplitusi, ką jau kalbėti apie PaaS ir SaaS. Pagal 2012 Uptime Data Center industry survey augimo tempai tokie patys – 16% padidėjimas Public Cloud, ir prognozė 2013 metams – 25%. Taip kad viskas “pagal planą” 🙂

 • 2012-07-06 at 6:32 pm
  Permalink

  Panašu, kad 2010 rugsėjį (pagal image upload laiką)

 • 2012-03-08 at 9:09 pm
  Permalink

  Aš galbūt nematau, bet, atrodo, jog nėra straipsnio publikavimo datos. Tokia informacija greitai sensta, data privalo būti.

Leave a Reply