Neigalieji galės bendrauti mintimis su motorizuotais vežimėliais

neigalieji

Kembridžo universiteto (D. Britanija) neurologas daktaras Adrianas Owenas, sėkmingai išbandęs „minčių skaitymo“ technologiją su visiškai paralyžiuotu žmogumi. Tai padės specialūs davikliai, kurie fiksuos ir atpažins siunčiamus galvos smegenų siganalus.

Progresuojančia nervų liga, dėl kurios ištinka visiškas kūno paralyžius, sergantys žmonės galėtų bendrauti ir judėti kaip profesorius Stephenas Hawkingas, kuris, prirakintas vežimėlyje, kalba, rašo ir valdo vežimėlį vos pastebimais raumenų judesiais. Dar daugiau, jie tai galėtų daryti vien tik savo mintimis, teigia daktaras A. Owenas.

Daktaras A. Owenas  atliko eksperimenta su 29 metų amžiaus Belgijos gyventoju, kuris turintis visiška negalia – paralyžiu. Ir jis išmoko mintimis perduoti mokslininkams žodžius „taip“ ir „ne“ tiesiog įsivaizduodamas tam tikrų situacijų scenas, kaip pasakyti „taip“, jis įsivaizduodavo atmušinėjantis teniso instruktoriaus jam mėtomus kamuoliukus. Žodis „ne“, aktyvuojantis kitą smegenų sritį, buvo mintimis „ištariamas“ įsivaizduojant, kad jis vaikšto pažįstamomis gatvėmis arba iš vieno kambario kampo į kitą.

Iki atlikto eksperimento buvo manoma, kad šis pacientas, prieš 7 metus patekęs į sunkią automobilio avariją, yra vegetacinėje būklėje, tai yra, nesuvokia savęs ir aplinkos bei nereaguoja į išorinius stimulus.

Pasak jo, jau dabar egzistuoja sistemoms, leidžiančios mintimis „rašyti“ raides sutelkus į jas dėmesį ir generuojant specifinį EEG signalą. Tačiau jos kol kas negali padėti pacientams, kurių smegenys pažeistos taip smarkiai, kad jie negali kontroliuoti akių judesių, sakė mokslininkas.

Leave a Reply