Žydų sėkmės paslaptis

zydai

Visiems žinoma, kad „sėkmingų“ žydų skaičius politikoje, versle ar mene yra neproporcingai didelis. Ypač tai jaučiama JAV, kur žydai, sudaro vos 2 procentus gyventojų, tačiau užtikrintai dominuoja daugelyje sričių. Jie yra geriausi gydytojai, advokatai, verslininkai.  Žydų pasiekimai taip pat akivaizdūs mene ir moksle – Stevenas Spielbergas, Woody Allenas, Michaelas Douglas, Adamas Sandleris ir Čarlis Čaplinas (kino pramonės žvaigždės), Nilsas Bohras ir A.Einšteinas (mokslininkai), Barbra Streisand, Billy Joel, Bobas Dylanas, Julio Iglesias (muzikantai). Žydai įkūrė ir valdo “Dell Computers”, “Intel Corp.”,  “Oracle Corp.”, “Estee Lauder”, “Faberge, Inc.”, “Max Factor”, “Revlon”, “Penguin Books”  ir daug kitų žinomų kompanijų. Žydai pelnė ketvirtį visų Nobelio premijų, skirtų amerikiečiams, ir 40 procentų – skirtų amerikiečiams už mokslą bei ekonomiką.

Ką žino žydai ir kokias taisykles taiko, kaip elgiasi, kad savo gyvenime pasiektų tokių aukštumų bet kurioje aplinkoje ar bendruomenėje?

Žymaus JAV žydų žurnalisto Steveno Silbigerio knygoje “The Jewish Phenomenon” (“Žydiškasis fenomenas”) pateikiamos septynios svarbiausios taisyklės, žymiausiai įtakojusios istorinę žydų ekonominę sėkmę:

  1. Žinok, kad tikras turtas yra nešiojamas – tai žinios;
  2. Pasirūpink savaisiais, ir jie pasirūpins tavimi;
  3. Sėkmingi žmonės – verslūs ir profesionalūs;
  4. Išvystyk savo žodines galias;
  5. Būk išrankus, bet taupus;
  6. Didžiuokis asmenybe, skatink kūrybingumą;
  7. Motyvuok save kažką įrodyti.

Šie principai, padarę žydus turtingiausia etnine grupe ne vien JAV, bet ir daugelyje kitų šalių. Principai gali būti pritaikyti bet kokios kilmės asmeniui arba grupei.

Žydai visais laikais žinojo, kad geriausia, ką žmogus turi – tai išsilavinimas. Nuo seniausių laikų žydai teigė – kelias į sėkmę prasideda nuo išsilavinimo. Ir tai nėra vien diplomas. Žydų vaikai nuo pat mažens mokomi klausti, o ne tiesiog paklusti dogmoms. Žydai klausimus laiko vertybe.  žydų namuose tik nėra klausimo, ar eiti mokytis po vidurinės. Žydams taip pat nereikia aiškinti, kad sunkumai jaunystėje, kremtant mokslus, su kaupu atsipirks ateityje.

Verslumas, profesionalumas ir iškalbingumas visada buvo tipiškos žydų charakterio savybės. Tai galimybė pareikšti savo nuomonę, klausti ir reikalauti. Tai žydų šeimose pradedama ugdyti taip pat nuo pat mažens. Jie visada buvo geresni pardavėjai, o marketingo principus žydai įvaldė dar prieš kelis tūkstančius metų.

Nepriklausomai nuo žmogiškųjų galimybių ribotumo, žydų siekių potencialas yra neribotas. Judaizmas teigia –  “tas, kuris gali miegoti septynias dienas be svajonės yra blogas žmogus”. O talmude mokoma – “ant kurio kopėčių laiptelio tu stovi, nėra svarbu, palyginus su tuo skaičiumi kopėčių laiptelių, kuriais užkopei”.

Leave a Reply