Lyderystė

Lyderiai nekuria šalininkų, jie kuria daugiau lyderių (Tomas Petersas)
Lyderiavimas – tai tikėjimas ir susitaikymas, išsilavinimas ir kantrybė. (Dwight Eisenhower)
Kas yra lyderystė? Panašu į tai, kai matai, tačiau sunkiai gali tai apibūdinti.

Daugelis sieja lyderystę su vienu asmeniu, kuris vadovauja, tačiau reikia atsižvelgti į keturis faktus:

1. Vadovavimas įtakoja kitus asmenis.

2. Kur yra lyderiai, ten yra ir sekėjai.

3. Lyderiai užima priešakines pozicijas, kai ištinka krizė ar atsiranda tam tikra problema. Jie paprastai tampa matomi, kai reikalinga staigi reakcija.

4. Lyderiai yra žmonės, kurie turi aiškų suvokimą apie tai, ko ir kodėl jie siekia.

Taigi galime teigti, kad žmonės, galintys kūrybingai mąstyti ir veikti netradicinėse situacijose bei įtakoti kitus asmenis, laikomi lyderiais.

J. Randall MacDonald, IBM korporacijos personalo vadovas teigia, kad „kompanijos direktorių taryba šiuo metu, kaip niekad daug laiko praleidžia ieškodama sprendimų, kurie leistų ugdyti naujus lyderius kompanijoje”. Nors įmonė įvairiems personalo mokymams per metus išleidžia 700 mln. JAV dolerių, tačiau jo nuomone tai dar nieko nesakantys skaičiai. Norint būti sėkmingu reikia būti nuolatinėje „bėgimo” būsenoje ir tai dar negarantuoja sėkmės.

Lyderystė apibrėžiama kaip elgsena, įtakojanti sekėjų požiūrį ir veiksmus, einant konkretaus tikslo link. Pati lyderystė savaime nėra nei gera, bei bloga. Tai priklauso nuo siekiamų tikslų bei kitų žmonių įtakojimo būdų. Lyderystės kokybė, be abejonės, yra esminis grupių ir organizacijų sėkmingo išgyvenimo faktorius.

Kasdieninė vadovo veikla, vadovavimas organizacijai nėra automatiškai lyderystė. Apie 70% darbuotojų iš vadovo, kaip lyderio, tikisi įkvepiančios vizijos. Lyderis ne tik turi turėt ilgalaikę viziją, bet ir ją perteikti. Lyderystės matas – lyderių sukuriama socialinė vertė.

IBM personalo vadovas teigia, jog šiais laikais “kalbėti apie ženklų kompanijų personalų kompetencijų pranašumą viena kitos atžvilgiu beprasmiška. Šis menamas pranašumas sunkiai įžiūrimas. Viską lemia detalės.”

Daugelis kompanijų yra priverstos naujai pažvelgti į diegiamas lyderystės ugdymo programas, o jų neturėjusios privalo apsispręsti, kokias geriausias praktikas galėtų pritaikyti pas save įmonėse.

Knygoje „Karo menas” teigiama, kad „kariuomenės lyderis yra žmonių lemties arbitras, žmogus, nuo kurio priklauso, ar tauta gyvens taikoje, ar pavojuje”. Taip pat yra ir su organizacijomis.

Lyderystės ugdymo programos yra brangus malonumas. Tačiau vis bent kiek į perspektyvą žvelgiantys suvokia, kad tokio tipo programos yra ilgalaikė investicija į ateitį. Įmonės gauna labai aiškią ateities naudą – stiprų ir patikimą lyderį. Nors tą akimirką galbūt atrodo, kad tokia ilgalaikė investicija – nelogiška ir neracionali.

One thought on “Lyderystė

  • 2013-10-02 at 9:50 pm
    Permalink

    visos tos kalbos apie lyderystę – paistalų paistalai, bet užtat labai geras pinigų plovimo būdas, lengvas uždarbis iš ES projektų ir fondų…

Leave a Reply