James C. Humes: Geriausių oratorių sėkmės paslaptys. (3 dalis)

Geriausių oratorių sėkmės paslaptys

Vadovavimas – tai mokėjimas įtikinti, o norint įtikinti reikia mokėti kalbėti.

James C. Humes savo knygoje „Čerčilio iškalba, Linkolno tvirtybė: geriausių oratorių sėkmės paslaptys“ aprašo dvidešimt vieną geros kalbos paslaptį.

15. Klausimų galia

„Reikšmingas klausimas yra kaip kamuolinis žaibas naktį“ – Thomas Jefferson

Klausimas priverčia klausytoją sureaguoti, o paprastas sakinys to nedaro. Kartais tinkamai suformuluotas klausimas trenkia kaip žaibas. Tačiau niekada neužduokite klausimo, nežinodami koks bus atsakymas. Žinoma, ne į visus klausimus reikia atsakyti „taip“ arba „ne“ net ir mintyse. Kartais klausimai, į kuriuos atsakymo nelaukiama, vartojami kaip kalbos priemonė motyvuoti klausytojus, juos įtraukti.

Taigi, jei norite išjudinti auditoriją, užduokite stiprų klausimą. Stenkitės, kad jis būtų trumpas ir paprastas.

16. Žodžio galia

„Tinkamas žodis yra kaip varpas“ – John Keats

Sakydami kalbą ar pristatydami gaminį gal panorėsite pabrėžti, akcentuoti kokį nors žodį. Nebūtina garsiai jo tarti. Didžiausią efektą pasieksite, jei prieš ištardami jį padarysite trumpą pauzę. Reikšmingos pauzės net įprastinius žodžius ar frazes gali paversti prikaustančiomis dėmesį žiniomis.

17. Veikiamosios rūšies galia

„Atsikratykite pasyvumo“ – Dr. Matin Luther King

Neveikiamoji rūšis atsiranda, kada veiksnio – veiksmo atlikėjo – sakinyje apskritai nėra, arba jo vaidmenį perima su prielinksniu susijęs daiktavardis. Neveikiamoji rūšis tinka mėgstantiems vengti rizikos, o veikiamoji rūšis skirta prisiimantiems atsakomybę lyderiams. Todėl vietoj „politika bus įgyvendinta“ sakykite „imkim ir darykim!“.

Veikiamoji rūšis jūsų kalbai suteikia jėgos, o neveikiamoji rūšis skamba bestuburiškai, mažina jūsų kalbos įtaigumą.

18. Dolerio galia

„Prašantis žvilgsnis“ – William Shakespeare

Rinkdami lėšas būkite įžūlus. Prisiminkite, kad suteikiate savo potencialiems investuotojams unikalią progą, galbūt vienintelę tokią jų gyvenime.

Parodykite jiems savo ateities planus ir drąsiai prašykite paaukoti lėšų jiems realizuoti.

Pasinaudokite psichologiniu ginklu – dvikova. Išdėstę savo prašymą, užsičiaupkite ir tylėkite kaip žuvis. Leiskite pašnekovui prabilti pirmam ir taip padidinsite teigiamo atsakymo tikimybę.

Nenusileiskite iš lygiaverčio partnerio iki prašytojo.

19. Jungiklio galia

„Mūsų žodžiai turi sparnus, bet skrenda ne ten kur norėtumėm“ – George Eliot.

Dabar, kai jau sugalvojote puikų stiprų posakį, reikia žinoti, kaip jį pateikti, „įjungti“. Jei nemokėsite jo „įjungti“, nerasite kelio į klausytojų širdis.

Įspūdingas jungiklis tarsi duoda komandą auditorijai: „pasirengti, dėmesio, klausykit!“. Pavyzdžiui: „LEISKITE MAN DAR KARTĄ PAREIKŠTI SAVO TVIRTĄ ĮSITIKINIMĄ [pauzė], kad reikia bijoti tik vieno dalyko – bijoti savęs“ arba „IR PARADOKSAS, IR TIESA KAD TURIU KONSTATUOTI [pauzė], jog kas buvo blogiausia praeityje, gali būti geriausia ateičiai“.

Apsiribokite tik vienu stipriu jungikliu kalboje ir naudokite jį tik norėdami išryškinti skambų posakį, kad jis giliai įstrigtų į klausytojų atmintį.

20. Baigiamosios frazės galia

„Didelis menas pradėti, bet dar didesnis menas užbaigti“ – Henry Wadsworth Longfellow

Kad kalbos pabaiga būtų stipri, tai pasak Churchillio, reikia apeliuoti į emocijas – išdidumą, viltį, meilę, o kartais ir į baimę.

Kokie bus plojimai po jūsų kalbos – tik iš mandagumo ar nuoširdūs – daugiausia priklausys nuo to, kaip užbaigsite savo kalbą. Net jei ruošiate nuobodoką kalbą, vis tiek galėsite sulaukti sėkmės, jei sugalvosite emocingą pabaigą.

21. Drąsumo galia

„Apginkluokite mane drąsa“ – William Shakespeare

Išdrįskite būti kitoks! Lyderiai nesistengia elgtis apdairiai. Jie ne visada laikosi iš anksto nustatyto plano, scenarijaus. Jie daro tai, ko niekas nelaukė. Jie pateikia netikėtumų. Jei klausytojus užklumpa nepasiruošusius. Jų poelgiai tokie, kurie ilgai išlieka klausytojų atmintyje.

Besąlygiškas drąsos demonstravimas gali duoti labai stiprų signalą.

Būkite drąsus. Būkite narsus. Drįskite elgtis kitaip.

James C. Humes „Čerčilio iškalba, Linkolno tvirtybė“ – knyga privalanti būti kiekvieno lyderio bibliotekoje. Joje rasite daug daugiau sėkmingų oratorių paslapčių, pavyzdžių, patarimų, padėsiančių jums lengviau motyvuoti savo darbuotojus, pristatyti naujus produktus, įtikinti potencialius investuotojus ir kitose kasdieninėse gyvenimo situacijose.

One thought on “James C. Humes: Geriausių oratorių sėkmės paslaptys. (3 dalis)

  • 2012-05-04 at 9:19 pm
    Permalink

    Puikus straipsnis-tikrai galima pasisemti isminties.

Leave a Reply