Lietuvos mokinių komanda laimėjo 1-ąją vietą Pasaulio moksleivių debatų čempionate

debatu nugaletojai

Jūs galite būti teisus, o aš galiu klysti, bet bendromis pastangomis mes galime priartėti prie tiesos. Karlas Poperis

Pasaulio moksleivių debatų čempionate Keiptaune (Pietų Afrika) Lietuvos mokinių debatų komanda pirmą kartą per 17 dalyvavimo čempionate metų iš 48 nacionalinių debatininkų rinktinių pateko į aštunfinalį ir galutinėje komandų reitingų lentelėje užėmė 12 vietą. EFL kategorijoje  – tapo geriausia pasaulyje komanda tarp šalių, kurioms anglų kalba nėra gimtoji.

Lietuvos komandos nariai: Dominykas Milašius, Rokas Gipiškis iš Kauno jėzuitų gimnazijos (mokytoja Alina Gutauskienė), Laura Lipinaitė iš KTU gimnazijos (ruošėsi savarankiškai su studentais), Indrė Bilvinaitė iš Kauno J.Jablonskio gimnazijos (mokytoja Nijolė Tikuišienė).

Komandos trenerė – studentė (buvusi pasaulio čempionatų dalyvė) Gedminė Bubnytė.

Debatų čempionate taip pat dalyvavo teisėjas – Vytautas Minasianas.

Čempionatą sudaro 9 „raundai”. Dalis temų paskelbiamos iš anksto, likusios – likus valandai iki turnyro. Iš devynių debatų lietuviai nugalėjo šešiuose etapuose.

Ekonomika, politika, sociologija, moralė – tokiomis temomis dažniausiai tenka karštai diskutuoti čempionato dalyviams.

Keturiems kauniečiams ir jų trenerei teko ginčytis ir debatuose, ar moterys feministės turėtų siekti, kad būtų uždrausta pornografija. Ar įrodyti, kad valstybės turėtų savo konstitucijose įtvirtinti piliečių socialines ir ekonomines teises.

Etape, kai teko varžytis su Jungtinių Arabų Emyratų komanda, lietuviams išties buvo nelengva. Konkurentams iš islamą išpažįstančios šalies teko įrodinėti, kad alkoholio nereikia drausti.

Tąkart laimėti mūsų šalies atstovams nepasisekė, tačiau jie laikėsi iš paskutiniųjų: varžytuvėse išplėšė vieną tašką, oponentams nusileisdami vos vienu tašku.

Daugiausia debatuose galima pelnyti 3 taškus. Tiek lietuviai surinko per debatus su vokiečių komanda. Jos metu Lietuvos atstovai įrodė, kad islamo šalyse vykstančiuose valdžios rinkimuose neturėtų dalyvauti religinės partijos.

Patekimas į Lietuvos debatininkų rinktinę yra nelengvas bei reikalaujantis ypatingų gebėjimų. Aktyvus debatininkas turnyruose renka taškus, pagal kuriuos kiekvienais metais komisija sudaro 4-5 debatininkų komandą. Šiemet Lietuvos komanda buvo iš ties stipri.

Dominykas Milašius – respublikinio jaunųjų oratorių konkurso nugalėtojas, 2011 atstovavęs Lietuvai Londone vykusiame pasaulinio oratorių konkurso finale. Ne vieną dešimtmetį gyvuojantį konkursą rengia Angliškai kalbančiųjų sąjunga (English Speaking Union), o jį globoja Anglijos karališkoji šeima. 2009 Čikagos MUN konferencijoje (Jungtinių Tautų simuliacija) geriausiais kalbėtojas.

Rokas Gipiškis – respublikinių debatų, respublikinio anglų kalbos turnyro, ,,MRU Debate Practice Tournament 2011” (kartu su Dominyku Milašiumi) laimėtojas.

Laura Lipinaitė – Aktyviai dalyvauja Mokomojo Europos Parlamento (MEP) veikloje – buvo atrinkta atstovauti Lietuvą tarptautinėje sesijoje Makedonijoje. Dalyvavusi ir laimėjusi prizines vietas ne viename respublikiniame debatų turnyre, atstovavusi Lietuvą tarptautiniuose turnyruose.

Indrė Bilvinaitė – Patyrusi debatininkė, dalyvavusi ne viename respublikiniame debatų turnyre, atstovavusi Lietuvą tarptautiniuose turnyruose.

Gedminė Bubnytė (komandos trenerė) – viešojo kalbėjimo ir debatų čempionatų dalyvė, prizininkė, debatų mokanti jau 8 metus. Gedminė atstovavo Lietuvą Pasaulio mokyklų debatų čempionate Velse ir P.Korejoje. 2010 šiame čempionate Katare dalyvavo jau kaip nacionalinės komandos trenerė, 2009 treniravo Lietuvos komandą čempionate Bosnijoje. Debatuoti moko jau kelis metus ne tik Lietuvoje, tačiau ir Estijoje bei Suomijoje.

Daugeliui gali kilti klausimas, o kodėl eiliniam žmogui naudinga debatuoti, ar tai skirta kiekvienam?

Kai apie 387 metus Platonas įkūrė savo žymiąją Akademiją, debatai buvo laikomi pagrindine mokymosi priemone. Kiek vėliau, Aristotelio įkurtoje aukštojoje mokykloje – Likėjuje debatai bei oratorinis menas buvo svarbiausia ugdymo proceso dalis. Ši sena, laiko išbandyta tradicija iki šių dienų išliko daugelyje pasaulio bendrojo lavinimo mokyklų.

Debatavimas – vienas iš populiariausių pasaulio akademinio jaunimo užsiėmimų. Pirmieji juos Lietuvoje pradėjo propaguoti Lietuvos moksleiviai, daugiau nei prieš 15 metų įsitraukę į Tarptautinę Debatų programą, vienijančią beveik visas Europos, Azijos, JAV ir Australijos šalis.

Debatų klubai suteikę galimybę lavinti kalbėjimo meną, gebėjimą argumentuoti, išbandyti savo jėgas nacionaliniuose ir tarptautiniuose turnyruose.

Debatai – ginčas tam tikra, iš anksto numatyta tema, pagal nustatytas taisykles. Komandos bando įrodyti, kad jų pozicija ta tema yra teisingiausia. Debatininkai naudoja tik turimą patirtį ir asmenines žinias. Debatai vyksta anglų kalba. Jų metu išmokstama ne tik tinkamai ir logiškai argumentuoti bei kalbėti viešai, bet ir pažvelgti į prieštaringiausias politines, socialines ir kultūrines temas iš skirtingų kampų. Kaip sako debatininkai, „everything is debateable“ – tokio dalyko, kaip savaime suprantama, debatuose nėra, tad dažnai yra užginčijamos mums natūraliausios ir akivaizdžiausios tiesos, taip plečiant akiratį ir skatinant kritinį mąstymą. Kadangi debatuose geras argumentas yra racionalus argumentas, tai išmokstama į dalyką žvelgti objektyviu, neasmeniniu požiūriu, taip kartu skatinant ir toleranciją kitų pažiūroms.

Rašyti komentarą

Passionate about events industry?